-
Ocena brak
Bogumiłowcy
(SCS “umiłowani przez Boga”). Dualistyczna i doketyczna sekta średniowieczna, która przez jakiś czas cieszyła się poparciem Bizancjum. Za jej założycieli uważano kapłana Jeremiasza (poło-wa X wieku; w Bułgarii) oraz jakiegoś Teofila (Bogumił to słowiański przekład greckiego imienia Teo-fil)...
-
Ocena brak
Bierzmowanie
Na Zachodzie nazwa jednego z siedmiu sakramentów, drugiego spośród sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia. Szafarz kładzie rękę na kandydata, namaszcza jego czoło krzyżmem i mówi: “Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.
W Kościele wschodnim bierzmowania - zwanego tam “namaszczeniem krzyżmem” -...
-
Ocena brak
Brewiarz
(łac. “krótki spis, wyciąg”). W Kościele zachodnim książka lub książki, którymi się podczas codziennych modlitw posługują kapłani, a także inni wierni.
Zawieraj ą one wszystkie psalmy, różne pieśni, czytania z Pisma Świętego, modlitwy, czytania z Ojców Kościoła lub innych pisarzy ascetycznych...
-
Ocena brak
Bojaźń Boża
W Starym Testamencie to głębokie poczucie religijności i synowskiego przywiązania, w którym się zawiera w skrócie nasza właściwa postawa wobec Boga (Hi 28,28; Prz 1,7; Syr 1, 11-20); nie należy jej utożsamiać z niewolniczym strachem.
Zob. hesed, miłość, świętość, religijność.
-
Ocena brak
Binitarianizm
(łac. neologizm: “podwójny” w znaczeniu technicznym jako “dwuosobowy”). Nowoczesny wyraz na oznaczenie zawartych w Nowym Testamencie krótkich wyznań wiary (np. 1 Tm 2, 5-6; Rz 4, 24; 2 Kor 4, 14), w których jest wymienione tylko imię Ojca i Syna.
Wyrażenia te występują w Nowym Testamencie obok formuł...
-
Ocena brak
Boże Ciało
Uroczystość w Kościele zachodnim obchodzona po niedzieli Trójcy Przenajświętszej na pa-miątkę chwili, kiedy to Chrystus obdarował nas Eucharystią. Ustanowienie tej uroczystości jest zasługą św. Juliany z Liege (zm. 1258).
Zob. eucharystia, najświętszy sakrament.
-
Ocena brak
Biskup
(gr. “nadzorca”). Człowiek obdarzony podczas święceń pełnią kapłaństwa i mający prawo do prowadzenia Kościoła partykularnego lub diecezji przez własne nauczanie, troskę duszpasterską i prze-wodniczenie podczas sprawowania liturgii.
Jako następca apostołów, w łączności z biskupem Rzymu, ma z...
-
Ocena brak
Boże Narodzenie
Uroczysty obchód narodzenia Jezusa Chrystusa przypadający 25 grudnia.
Jest to święto pochodzenia zachodniego, które zastąpiło pogańskie święto “niezwyciężonego słońca" i ostatecznie się stało wspólnym świętem Kościołów chrześcijańskich oprócz Kościoła ormiańskiego. Liturgia rzymska zezwala...
-
Ocena brak
Błąd
Fałszywe przekonanie albo nieprawidłowy sposób życia. Ludzi będących w błędzie trzeba jednak traktować kulturalnie, z miłością, a także uszanować ich prawo do wolności religijnej (GS 28, DHu 14).
Zob. herezja.
-
Ocena brak
Bóg
Byt najwyższy,
a. któremu należy okazywać cześć oraz służyć (Pwt 6,4-5),
b. który w tradycji monoteistycznej jest uznawany jako Stwórca osobowy, wieczny, niezmienny, wszechwiedzący oraz wszechmocny.
Według Starego Testamentu jedyny i święty Bóg Izraela stoi ponad naszym światem materialnym i nie...