-
Ocena brak
Czarna Afryka kolonialna i rozwój zależny (1945 - 1992) - Liberia
Pozbawiona znaczenia była formalnie niepodległa od 1847 roku Liberia, ściśle uzależniona od USA.
Znajdowała się ona od 1944 do 1980 roku pod autorytarnymi rządami prezydentów Williama Tubmana, a potem Williama Tolberta. W 1980 roku Tolbert został obalony przez sierżanta Samuela Doe.
Jego...
-
Ocena brak
Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Jan XXIII
W 1958 rozpoczął się pontyfikat Jana XXIII (Angelo Roncalli). Ten świątobliwy starzec z ubogiej rodziny lepiej niż poprzednik rozumiał problemy socjalne.
W jego encyklikach społecznych brzmiały nowe akcenty - poparcie dla ruchu związkowego i słusznych rewindykacji świata pracy, akceptacja wielu...
-
Ocena brak
Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Socjaldemokracja
W 1951 roku odbudowano Międzynarodówkę Socjalistyczną. Jej partie (np. SPD w 1959 r.) zerwały ostatecznie z przestarzałym już marksizmem i uznały potrzebę budowy „państwa socjalnego" według Keynesowskich wzorców, składających się na doktrynę „welfare State".
Międzynarodówka, rozwijająca swoją...
-
Ocena brak
Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Chadecja. Neoliberalizm
Ugrupowania chadeckie i centrowe przeważnie identyfikowały się w owym czasie z różnymi reformistycznymi doktrynami społecznymi (np. doktryną kapitalizmu ludowego).
W latach 70-tych siły konserwatywne i liberalne na ogół zrozumiały potrzebę zastosowania rozwiązań proponowanych przez Miliona...
-
Ocena brak
Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Kościół katolicki. Watykan
Przez cały okres powojenny Kościół katolicki i Watykan pozostawały niezwykle ważnym czynnikiem międzynarodowym. Marksizm i komunizm były wspólnymi przeciwnikami Kościoła i Zachodu.
Przybladł już wiekowy konflikt Kościoła z liberalizmem i protestantyzmem. Masoneria - wielki przeciwnik Kościoła -...
-
Ocena brak
Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Pius XII
Pius XII (Eugenio Pacelli, 1939-1958) stał się jednym z głównych rzeczników antykomunizmu.
Nie mając złudzeń co do możliwości porozumienia z Kremlem, w obliczu prześladowań Kościoła i wiernych w krajach komunistycznych, wydał w r. 1949 bullę grożącą ekskomuniką katolikom wstępujących do...
-
Ocena brak
Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Włochy 1955 - 1970
We Włoszech po odejściu de Gasperiego i krótkotrwałym prawicowym gabinecie Mario Scelby, władzę przejęło umiarkowane skrzydło chadecji z Amintore Fanfanim na czele. Jego reprezentant, Giovanni Gronchi został w 1955 r. prezydentem republiki.
Sytuacja gospodarcza była doskonała, tempo wzrostu...
-
Ocena brak
Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - NATO
W latach 1956-69 NATO (mimo wyjścia Francji z jej struktur militarnych) uległa umocnieniu, skutecznie zniechęcając Związek Radziecki do wywołania wojny w Europie.
Miejsce strategii „zmasowanego odwetu" z użyciem arsenału termojądrowego i doktryny „odpychania", czyli wypierania komunizmu z krajów...
-
Ocena brak
Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Prezydentura Kennedy'ego
W 1960 r. w szranki wyborcze stanęli z ramienia republikanów wiceprezydent Richard Nixon, z ramienia demokratów senator John Fitzgerald Kennedy. Ken-nedy pochodził z bogatej, irlandzkiej rodziny katolickiej ze Wschodniego Wyb rzeza. Jego ojciec, Joseph Kennedy, był niegdyś ambasadorem w Londynie.
Brat...
-
Ocena brak
Od destalinizacji do praskiej wiosny. Wschód, Zachód - Kraje Europy Zachodniej
W krajach Beneluksu lata 1956-1970 stanowiły okres prosperity i rozwoju. Jedynie w Belgii w 1960 r. doszło do zaburzeń społecznych i kilkutygodniowego strajku powszechnego, wymierzonego przeciw niepopularnemu rządowi Gastona Eyskensa. Belgia uwikłana została też w konflikt katangijski (1960-1963).
W...