-
Ocena brak
Hiszpania i Portugalia w II połowie XVIII wieku
Hiszpania.
Po śmierci Filipa V (1746) na tron zasiadł Ferdynand VI. Zmianie uległa polityka zagraniczna Hiszpanii. Osłabiła zainteresowanie Madrytu sprawami Italii. Nowy król dążył do neutralności i dobrych stosunków z Anglią. Był słabym królem kierowanym przez królową Barbarę i spowiednika –...
-
Ocena brak
Polityka Katarzyny II wobec Turcji i Szwecji
Rosja dążyła do opanowania handlu zbożowego na Morzu Azowskim i Czarnym, a także zajęcie Mołdawii będąca pomostem pomiędzy Tatarami krymskimi a Turcją. Realizacja tych planów wymagała udostępnienie przez Rzeczypospolite swego terytorium dla przemarszu carskich wojsk.
Dlatego Rosja po zerwaniu z...
-
Ocena brak
Japoński izolacjonizm XVI - XVIII wieku
Japonia epoki izolacji przyciąga uwagę głównie ze względu na swą przyszłość jedynego pozaeuropejskiego kraju, który miał uniknąć kolonialnego podboju czy półkolonialnego uzależnienia.
W momencie wejścia Europy w Japonię kraj ten znajdował się w epoce zarówno bujnego rozwoju, jak i ciągłych...
-
Ocena brak
Sytuacja wewnętrzna Francji za Ludwika XVI
Okres panowania króla Ludwika XVI (1774-1792) to lata chude dla gospodarki całej Francji. Królestwo nawiedziły klęski żywiołowe. Nieurodzaj w 1788 r., wreszcie surowa zima przełomu lat 1788-1789. Narastanie problemów gospodarczych przyspieszyła podatkowa polityka państwa. Potrzebowało ono coraz więcej...
-
Ocena brak
Polityka zagraniczna Piotra I
Car Piotr I czas spędzał w towarzystwie cudzoziemców z Niemieckiej Słobody: szkockiego generała Patrika Gordona i Szwajcara Francois Leforta, od których uczył się rzemiosła wojskowego i sztuki nawigacji wodnej. W otoczeniu Piotra przebywali również młodzi Rosjanie „niskiego” pochodzenia; wśród nich...
-
Ocena brak
Przyczyny i skutki rozwiązania zakonu jezuitów
Przyczynami rozwiązania zakonu jezuitów był zbyt duży wpływ na monarchów i próby ich zabójstw. Zaczęło się wszystko w Portugalii, gdzie w Paragwaju wybuchło powstanie Indian, o co Pombola obwiniał jezuitów. Podobnie było we Francji, Hiszpanii.
Papież Klemens XIV 1773 r. ogłosił kasację...
-
Ocena brak
Wolnomularstwo XVIII wieku
Kolebka nowoczesnej masenerii była Anglia, gdzie w 1717 r. powstała Wielka Loża. Odtąd cechować będzie masonerie swoisty aliaz intelektualistów, wielkich panów, wysokich urzędników, oficerów, przedstawicieli wolnych zawodów i ludzi interesów.
Wolnomularstwo podważyło zinstytucjonalizowane Kościoły...
-
Ocena brak
Wojna północna: przyczyny, przebieg i skutki
W 1699 r. powstała antyszwedzka koalicja, która składała się z Danii i Saksonii; później dołączyły Rosja, Prusy i Hanower. W tym samym roku między Danią a Szwecją rozpoczęła się wojna o Holsztyn.
W 1700 r. wojska Saksonii uderzyły na Rygę. Powodem tego były plany Augusta II uczynienia z...
-
Ocena brak
Reformy wewnętrzne cara Piotra I
Reformy cara Piotra I, a od 1721 r. cesarza, można przedstawić w kilku punktach:
Podział terytorialny kraju. Rosja została podzielona na 8, a później na 19 wielkich guberni.
Stosunek do Kościoła. Został zniesiony urząd patriarchy moskiewskiego. Utworzono Najświętszy Synod, który...
-
Ocena brak
Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej
Wschodnie wybrzeża Ameryki Północnej podlegały procesowi kolonizacji angielskiej już w końcu XVI w. Przybywali na ten ląd ludzie różnych wyznań i narodowości, chociaż Anglicy stanowili 2/5 mieszkańców. W pasie między wybrzeżem Atlantyku a Apallachami powstało 13 kolonii.
Stany były bardzo...