-
Ocena brak
Przedstaw podstawowe cele polityki makroekonomicznej i podstawowe instrumenty realizacji tych celów
Podstawowymi celami polityki makroekonomicznej są:
-wartości makroekonomiczne :wysoki poziom tego co wytwarza gospodarka (PKB,PNB) oraz tempo wzrostu gospodarczego mierzone stopą wzrostu PKB lub PNB. Stopa wzrostu (r) to względna zmiana wartości ekonomicznych. Zatrudnienie :wysoki poziom zatrudnienia i niski...
-
Ocena brak
Na czym polegają gospodarcze funkcje rządu
- alokacyjna- polega na działalności prowadzącej do lepszej alokacji dóbr i usług, niż mógłby to zrobić mechanizm rynkowy
- dystrybucyjna – zmiana proporcji podziału dochodów wynikających z poziomu życia w poszczególnych grupach społecznych. Np. ustalanie płacy minimalnej, transfer dochodów w formie...
-
Ocena brak
Przedstaw problem celu przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwo wchodzące na rynek jest zdeterminowane dwoma siłami. Jedna z nich to ta, aby potężnieć, a druga to aby nie zostać z rynku wypartym. Jest to nowe ujęcie. W ujęciu starszym celem przedsiębiorstwa była maksymalizacja zysku.
-
Ocena brak
Przedstaw decyzje ekonomiczne producenta w warunkach monopolu
Monopol to rynek, na którym występuje jedno przedsiębiorstwo mające wyłączność produkcji i zbytu jakiegoś towaru, jest dawcą ceny. Warunkiem maksymalizacji zysku monopolu jest wytwarzanie takiej wielkości produkcji, dla której różnica między przychodem całkowitym, a kosztem całkowitym jest...
-
Ocena brak
Przedstaw decyzje ekonomiczne producenta w warunkach doskonałej konkurencji
Konkurencja doskonała jest to rynek, na którym działa wielu producentów i konsumentów. Nie ma barier wejścia, a produkt jest jednorodny. Na takim rynku nabywcy i sprzedawcy nie mają wpływu na cenę.
Linia popytu D jest pozioma. Jeżeli przedsiębiorstwo będzie sprzedawać po cenie ustalonej na rynku to może...
-
Ocena brak
Przedstaw związki pomiędzy przeciętnym kosztem zmiennym i przeciętnym kosztem całkowitym a kosztem marginalnym
Krzywa Km przecina krzywe Kc i Kz w punktach, w których krzywe te osiągają minimum punkt A i B. Dla jakiejkolwiek wielkości produkcji Q wysokość krzywej Kc jest sumą pionową krzywych Ks i Kz. Najważniejsze relacje między kosztem marginalnym a kosztami przeciętnymi:
---Km zrównuje się z Kc i Kz wówczas...
-
Ocena brak
Wyjaśnij pojęcie przychodu marginalnego i kosztu marginalnego
Koszt marginalny Km – to zmiana kosztu całkowitego ∆kc wynikającego ze zmiany wielkości produkcji o dodatkową jednostkę ∆Q.
∆Q = 0
Inna definicja:
Koszt marginalny jest to przyrost kosztu całkowitego Kc przypadający na jednostkę produkcji ∆Q.
Nachylenie krzywej w każdym punkcie równe jest...
-
Ocena brak
Przedstaw jednostkowe (przeciętne): koszty stałe, zmienne, całkowite
Koszty całkowite składają się z kosztów stałych i kosztów zmiennych. Jeżeli koszty całkowite podzielimy przez ilość wyprodukowanych wyrobów Q otrzymamy koszt jednostkowy inaczej koszt przeciętny przypadający na jednostkę wyrobu.
Koszt przeciętny stały to stosunek całkowitego kosztu stałego do...
-
Ocena brak
Przedstaw koszty stałe i zmienne
Koszt stałe ponoszone są przez przedsiębiorstwo niezależnie od wielkości produkcji (koszty ochrony majątku, konserwacji urządzeń, płace pracowników administracji, koszty użytkowania ziemi, wynajmu lokali, koszty kredytów, niektóre podatki itp.)
Koszty zmienne związane są z wykorzystaniem w procesie...
-
Ocena brak
Przedstaw istotne elementy teorii podaży
Ilości dóbr oferowanych na rynku przez producentów nazywamy podażą. Pomiędzy ilością dostarczanych na rynek produktów i usług a ich cenami istnieje następująca zależność określana jako prawo podaży:
---Wzrost ceny rynkowej produktu prowadzi do wzrostu oferowanych ilości tego produktu
---Spadek ceny...