-
Ocena brak
KEAN Edmund
(wym. kim), 1789-1833, Syn wędrownej aktorki, porzucony przez matkę. Po pełnej przygód młodości i występach na scenie w podrzędnych rolach zabłysnął w 1814 jako Szajlok w Kupcu weneckim Szekspira. Osiągał triumfy w wielu rolach, m.in. Ryszarda III, Otella, Jagona, Makbeta i Króla Leara Szekspira...
-
Ocena brak
KĄCINA
Nazwa pogańskich świątyń słowiańskich, zanotowana w opisach misji Ottona z Bambergu z 1125 po łacinie jako contina, którą rekonstruowano błędnie jako gontynę (zob.), choć nazwa nie pochodzi od gontów, ale od kący (kuczy) 'dom(ostwo)'.
-
Ocena brak
KAZIMIERZ JAGIELLOŃCZYK
1427-92, od 1440 Wielki książę litewski, od 1447 król, syn Władysława Jagiełły, mąż Elżbiety Rakuszanki (zob. Elżbieta), wybitny władca, w 1454 nadał szlachcie przywileje nieszawskie, w 1454-66 prowadził wojnę (tak zwaną trzynastoletnią) z Krzyżakami, w której odzyskał ujście Wisły.
Za jego...
-
Ocena brak
KEATON Buster
(wym. ki:tn baste), 1895-1966, Genialny komik amerykańskich burlesek kina niemego, „człowiek, który się nigdy nie śmieje", jeden z najwybitniejszych aktorów farsy filmowej obok Chaplina.
Brał także udział w filmie dźwiękowym, gł. w rolach epizodycznych. The Buster Keaton Story film o Keatonie (1957) S...
-
Ocena brak
KĄDZIEL
Pęk (kudły, mające ten sam pień wyrazowy co kądziel) lnu, konopi, wełny przygotowanej do przędzenia, umocowany na krężlu kołowrotka a. przęślicy.
Po kądzieli (krewny) po matce, od strony matki; por. Miecz. Prząść kądziel dawn. o mężczyźnie: być niewieściuchem, domatorem, oddawać się...
-
Ocena brak
KAZIMIERZ WIELKI
1310-70, lcról od 1333, Syn Władysława Łokietka, ostatni z dynastii Piastów, ostatni monarcha absolutny w Polsce. Popierał kolonizację wewn., rzemiosło i handel, umocnił militarnie i scentralizował państwo, jednoczył ziemie polskie, odzyskał od Krzyżaków Kujawy, prowadził wojnę o Śląsk...
-
Ocena brak
KĄKOL
Jednoroczna roślina z rodziny goździkowatych, o purpurowoliliowych kwiatach, pospolity chwast zbożowy, zwł. w ozimym życie. Kto sieje kąkol, zbierze kąkol przysł. Lada jaka to niwa, w której kąkol bywa wg Żegoty Paulego przysł. Stefana Czarnieckiego.
Przypowieść o kąkolu w Biblii, Ew. wg Mat., 13...
-
Ocena brak
KAZIMIERZOWSKI
Pałac Kazimierzowski za Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, siedziba rektoratu i dziekanatów, dawna letnia rezydencja Władysława IV i Jana Kazimierza, przebud. w 1736 przez C. F. Póppelmanna. W 1765-95 mieścił się tu Korpus Kadetów, gdzie kształcił się Tadeusz Kościuszko. Po 2. wojnie świat, gmach...
-
Ocena brak
KĄPIEL W ASNIERES
Fr. Une baignade, obraz (1884) Georges'a Seurata, Londyn, Tate Gall.; pierwsza wielka praca malarza, w której zaprezentował swój program neoimpresjonistyczny; por. Grand (La Grandę-Jatte).
-
Ocena brak
KAZN
W staropol. rozkaz, przykazanie, stąd kaznodzieja, który dzieje ('prawi') kaźni ('przykazanie boże'); później - karność, kara, plaga, więzienie, kara śmierci, męka zadawana skazańcom na torturach; dawn. męka, cierpienie.
Mówią, że senne czucie rozkoszy i kaźni
Jest tylko grą wyobraźni.
A...