-
Ocena brak
OSĘK(A)
Bosak, długi drąg zakończony hakiem, służący m.in. na statkach i w pożarnictwie; ścięta gałąź rosochata; dawna broń wołoska, rodzaj włóczni zakończonej grotem do pchnięć i hakiem do przyciągania; rodzaj żelaznych wideł do wygarniania ryb spod powierzchni wody.
-
Ocena brak
OSIEK
Niskie, urodzajne miejsce, które kiedyś było łąką; przesieka, miejsce, gdzie las przesieczono; miejsce dla bydła otoczone ostrokołem. Nazwa miejscowa powszechna w Słowiańszczyźnie. W Polsce jest kilkanaście miejscowości o tej nazwie, również z odmianami, jak Osieck, Osieczno.
Jedna z nich, nie wiadomo...
-
Ocena brak
OSA
Osa z Twickenham zasłużony przydomek Aleksandra Pope'a, 1688-1744, angielskiego poety i satyryka, dyktatora literackiego swoich czasów, ostrego i zjadliwego krytyka i polemisty; w drugiej połowie życia mieszkał w Twickenham, stanowiącym dziś część Wielkiego Londynu.
Osy, gr. Sphekes, komedia (422 pne.)...
-
Ocena brak
OSIEM I PÓŁ
Wł. Otto e mezzo, arcydzieło filmowe (1963) Federica Felliniego, fantazja autobiograficzna o udrękach słynnego reżysera filmowego ogarniętego niemocą twórczą, łącząca harmonijnie elementy symbolizmu i realizmu; w rolach gł.: Marcello Mastroianni, Anouk Aimee, Sandra Milo i Claudia Cardinale; tytuł...
-
Ocena brak
OSEŁEDEC
Sełedec dawn. kosmyk włosów na czubku ogolonej głowy, spleciony w warkocz a. rozpuszczony, noszony przez Kozaków zaporoskich; z ukr.
-
Ocena brak
OSIOŁ
Los osła, przynajmniej pod względem duchowo-moralnym, nie zawsze był pożałowania godny. Wg Strabona niektóre ludy Wschodu szły na wojnę na osłach. Persowie i Grecy używali ich do ciągnięcia taborów wojsk.
Ogólnie biorąc, Wschód odnosił się do osła z życzliwością, a nawet z respektem. Często...
-
Ocena brak
ORVIETO
Miasto w Umbrii, na płd.-zach. od Perugii (środk. Włochy); ważne centrum etruskie Volsinii a. Fanum Voltumnae, rzymskie Urbs Vetus, od 1448 do 1860 włączone do państwa papieskiego.
Katedra jeden z najsławniejszych zabytków wł. architektury gotyckiej. Rozp. w 1290 przez Fra Bevignate i kontynuowana w XIV...
-
Ocena brak
ORYLE
Flisowie (zob.), ludzie zajmujący się orylką, flisactwem, drwale budujący tratwy i spławiający je rzeką; z nm. (?) Holer 'holownik'.
-
Ocena brak
ORZECH
Dziadek do orzechów przyrząd do łupania orzechów; zob. Dziad. Przyszło na orzech dawne przysł., teraz trzeba rzecz rozstrzygnąć, nadeszła chwila obrachunku, moment prawdy.
Twardy orzech do zgryzienia, ang. a hard nut to crack, problem trudny do rozstrzygnięcia, sprawa trudna do załatwienia. W skorupce...
-
Ocena brak
ORZEŁ
Jeden z największych ptaków drapieżnych. W różnych czasach i krajach używany jako emblemat symbolizujący siłę i szybkość. Rzymianie używali złotego orła w naturalnej, nie stylizowanej postaci jako znaku wojskowego legionów; wzorowali się na nich Francuzi w czasach cesarstwa; zob. Napoleon I. W XI w. w...