-
Ocena brak
SERCE
Brać coś do serca przejmować się czym. Co na sercu, to i na języku (w ustach) przysł., por. w Biblii, Ew. wg Mat., 12,34; Łuk., 6,45: „Z obfitości serca usta mówią"; czym serce pełne, to ustami wypływa.
Dwa serca związane, wrzucony klucz w morze, nikt nas nie rozłączy, tylko ty, o Boże porzekadło...
-
Ocena brak
SERENDIB
Serendip, dawna nazwa Cejlonu (Sri Lanka) od arab. Sarandib. Bohaterowie bajki perskiej Trzej książęta z Serendibu obdarzeni byli zdolnością znajdowania rzeczy cennych i miłych, których nie szukali.
Serendipity ang., szczęśliwy dar dokonywania przypadkowych odkryć.
-
Ocena brak
SEPTUAGINTA
Łac., '70' , skr. LXX, najstarsze tłumaczenie ksiąg Starego Testamentu z jęz. hebrajskiego i aramejskiego na jęz. grecki (koirie), zawierające także pewne utwory napisane w oryginale po grecku.
Zapoczątkowane w 1. poł. III w. pne. w środowisku aleksandryjskim, wykonane było przez różnych tłumaczy w...
-
Ocena brak
SENSAT
Przest. człowiek uczony, (przesadnie) poważny, zasadniczy; z późn.-łac. sensatus 'rozumny'.
-
Ocena brak
SEP
Dpn. spu, m. ł. mn. spy, w dawnej Polsce podatek w ziarnie dawany przez chłopów panu, zsep, zsyp, zsypka, sepowe, osep, małdr(at).
-
Ocena brak
SEPET
W XVII i 1. poł. XVIII w. kufer, skrzynia, zwykle ozdobna, okuta, z drzwiczkami a. opuszczaną ścianką, z szufladami, używana gł. w podróży, do przechowywania kosztowności, papierów, drobiazgów; tur., 'kosz'.
-
Ocena brak
SEPTENTRIONALNY
Przest. północny; z łac. septentriones (l.mn.) 'siedem gwiazd w pobliżu bieguna płn.; kraje Północy' od septem 'siedem'. Septentrioni, Septentrionowie mieszkańcy Północy; u H. Sienkiewicza zamiast Rosja, z uwagi na cenzurę carską; por. Hyperboreje.
-
Ocena brak
Architektura XX wieku
Odrzucając tradycyjne style, architekci z początku XX wieku zwrócili się ku prostocie i funkcjonalności, dążąc do dostosowania swoich projektów do potrzeb nowoczesnego społeczeństwa. W latach 60. ten nowy, „międzynarodowy styl" ustąpił miejsca bardziej zróżnicowanemu i złożonemu...
-
Ocena brak
Od Brahmsa do Mahlera - Johannes Brahms, Anton Bruckner, Richard Strauss, Gustav Mahler
Druga połowa dziewiętnastego wieku to czas niepokoju w środowisku europejskich artystów. Wielu twórców nie było w stanie stawić czoła nowym wyzwaniom. Muzycy podzielili się na dwie grupy - część z nich, sfrustrowanaj bez walki oddała pole; inni złapali wiatr w żagle, a trudne zadania były dla...
-
Ocena brak
Borys Godunow
Opisując wzlot i upadek uzurpującego prawa do carskiego tronu Borysa, utwór ten nasycony został narodową atmosferą dzięki wykorzystaniu ludowych motywów oraz charakterystycznego rytmu rosyjskiej mowy. Pod względem muzycznym był to utwór tak prekursorski, iż wykorzystane w nim innowacje harmoniczne...