-
Ocena brak
Cuchna nawozowa (rudzica nawozowa)
Scatophaga stercoraria (L.), rodzina Scatophagidae — cuchnowate (rudzicowate). Długość ciała 6—12 mm. Występuje licznie od kwietnia do października na pastwiskach. Najczęściej siada na świeżych odchodach bydła.
-
Ocena brak
Wszolinka pszczela
Rodzina Braulidae — wszolinkowate. Długość ciała 1 — 1,2 mm. Mała bezskrzydła muszka, która pasożytuje w pszczelich ulach. Larwy żywią się plastrami.
-
Ocena brak
Wywilżna sokówka (drozofila sokówka)
Drosophila confusa Staeg., rodzina Drosophilidae — wywilżnowate. Długość ciała 3,5—4 mm. Występuje licznie w magazynach owoców, przede wszystkim w miejscach, gdzie fermentuje sok owocowy albo wino. Samica składa jaja na gnijących owocach i podlegających fermentacji produktach płynnych. Larwy rozwijają...
-
Ocena brak
Niezmiarka paskowana
Chlorops pumilionis (Bjerk.), rodzina Chloropidae — niezmiarkowate. Długość ciała 2—4 mm. Występuje licznie od maja do września na łąkach i polach zbóż. Owady dorosłe przebywają zwykle na kwiatach różnych roślin. Szkodnik pszenicy i jęczmienia.
-
Ocena brak
Wyrówka lśniąca
Cheilosia variabilis (Panz.), rodzina Syrphidae — bzygowate. Długość ciała 9—12 mm. Licznie występuje od maja do września w wilgotniejszych miejscach, na kwiatach i liściach różnych roślin. Larwy żyją w bulwach trędownika bulwiastego.
-
Ocena brak
Nasionnica trześniówka
Rhagoletis cerasi (L.), rodzina Trypetidae— nasionnicowate. Długość 4—5 mm. Występuje prawie w całej Europie, przede wszystkim w sadach, gdzie lata od maja do lipca. Zwykle siada na liściach czereśni i innych drzew.
Samica składa jaja pod skórkę na wpół dojrzałych owoców czereśni i wiśni. Jedna...
-
Ocena brak
Gnojka gajowa
Eristalis riemomm (L.), rodzina Syrphidae — bzygowate. Długość ciała 10—12 mm. Występuje licznie na leśnych polanach, brzegach lasu i porębach, i to nawet jesienią. Siada na kwiatach różnych roślin.
-
Ocena brak
Siatnica brązowawa
Tetanoceraelata (F.), rodzina Sciomyzidae — smętkowate. Długość ciała 6—7 mm. Żyje nad brzegami wód, gdzie w czasie sezonu wegetacyjnego przebywa na różnych roślinach. Larwy żyją w wodzie pomiędzy liśćmi roślin wodnych.
-
Ocena brak
Gnojkówka trutniowata
Eristalomyia tenax (L.), rodzina Syrphidae — bzygowate. Długość ciała 14—16 mm. Kształtem i ubarwieniem ciała przypomina samca pszczoły (trutnia). Występuje bardzo licznie od marca do października na kwiatach rozmaitych roślin.
Larwy żyją w wodach ściekowych, często w ustępach wiejskich. Mają...
-
Ocena brak
Trzmielówka łąkowa
Yolucella bomby lans (L.), rodzina Syrphidae — bzygowate. Długość ciała 13—15 mm. Kształtem i ubarwieniem przypomina trzmiela. Występuje najczęściej na brzegach lasu i na łąkach, gdzie siada na kwiatach różnych roślin. Larwy rozwijają się w gniazdach trzmieli, os i szerszeni.