-
Ocena brak
Erazm, Montaigne i humanizm
U schyłku średniowiecza pojawiły się w kulturze nowe prądy. W centrum zainteresowania znalazł się człowiek, wzrosło znaczenie poznania rozumowego i tolerancji, przede wszystkim w sprawach sumienia.
Średniowiecze często postrzega się jako okres upadku nauki. Rzeczywiście w końcowym okresie...
-
Ocena brak
Abelard i filozofia średniowiecza
Filozofowie średniowiecza odziedziczyli spuściznę świata starożytnego, interpretując ją w ramach teologii chrześcijańskiej. Godzenie tych ideologii nie zawsze było proste, a kościół wywierał na ówczesnych myślicieli wielką presję.
Mianem filozofii średniowiecznej określa się nurty, które...
-
Ocena brak
Cynicy i stoicy
Żadna z wielu prac pierwszych stoików i cyników nie zachowała się do naszych czasów w pierwotnej formie. Nasza wiedza o nich opiera się całkowicie na przekazach filozofów rzymskich, takich jak Cyceron i Plutarch, oraz pierwszych myślicieli chrześcijańskich.
Założycielem szkoły cyników, której...
-
Ocena brak
Platon i Arystoteles
Platon i Arystoteles byli myślicielami greckimi, którzy określili do dziś obowiązujący sposób przeprowadzania rozwazań filozoficznych.
Platon urodził się jako wolny obywatel Aten około roku 428 przed naszą erą. Należał do bogatej rodziny, której rodowód sięgał czasów ostatnich królów miasta. Ze...
-
Ocena brak
Filozofia grecka do Sokratesa
Filozofowie greccy działający w okresie od VII do IV wieku p.n.e. stworzyli fundamenty całego systemu filozofii zachodniej. Ich wpływy były widoczne przez dalsze 2000 lat.
Historycy filozofii określają początki tej nauki na okres działalności Talesa, który żył na przełomie VII i VI wieku przed...
-
Ocena brak
Wojna partyzancka
Wojna partyzancka to starcia małych, szybko przemieszczających się oddziałów z jednostkami armii regularnej.
Taktykę walki określaną dziś mianem partyzanckiej stosowano już w starożytności -w taki sposób walczyli z Rzymianami Żydzi, Galowie, Brytowie i ludy germańskie. Wojnę partyzancką, czy jak...
-
Ocena brak
Współczesna wojna morska
Od początku XIX wieku w taktyce wojny morskiej zaszły głębokie zmiany, które umożliwił postęp techniczny. Drewniane okręty uzbrojone w mało skuteczne działa odeszły do przeszłości. Dziś na morzach królują łodzie podwodne przenoszące pociski międzykonty-nentalne z głowicami...
-
Ocena brak
Broń nuklearna i wyścig zbrojeń
W efekcie rozwoju technologii jądrowej powstała broń o niewyobrażalnej dotąd sile rażenia. W okresie zimnej wojny trwał między mocarstwami wyścig zbrojeń, który opierał się na polityce odstraszania nuklearnego.
Moc współczesnej broni nuklearnej jest tak olbrzymia, że siła wybuchu ładunków...
-
Ocena brak
Sztuka wojenna 1935-45, Blitzkrieg (wojna błyskawiczna)
W okresie między rokiem 1935 a 1945 nastąpił najszybszy w historii rozwój broni i techniki wojennej. Taktyka wojny pozycyjnej z I wojny światowej zastąpiona została uderzająco skuteczną formą walki wprowadzoną przez Wehrmacht i nazwaną z niemiecka blitzkrieg.
W okresie między zakończeniem...
-
Ocena brak
Karabiny maszynowe i broń odtylcowa
W ostatnich czterech dekadach XIX wieku nastąpił gwałtowny postęp w technologii wojskowej. Rezultaty tego procesu w pełni uwidoczniły się dopiero w czasie I wojny światowej, gdy nowa broń dziesiątkowała szeregi walczących - po obu stronach - armii.
Pierwszą nowoczesną wojną na poziomie...