-
Ocena brak
Poskrzypka szparagowa
Crioceris asparagi (L.), rodzina Chrysomelidae — stonkowate. Długość 5—6,5 mm. Miejscami występuje licznie na szparagach (Asparagus officinalis). Larwy, jak również osobniki dorosłe żerują na młodych pędach szparagów.
-
Ocena brak
Żerdzianka krawiec
Monochamus sartor (F.), rodzina Cerambycidae — kózkowate. Należy do największych gatunków kózkowatych; osiąga długość do 35 mm. Samiec odznacza się czułkami o długości aż 70 mm, czułki samicy nie są dłuższe od długości jej ciała. Występuje w podgórskich i górskich lasach. Larwy rozwijają się...
-
Ocena brak
Złotka jasnotowa (stonka jasnotowa)
Chrysomela (= Dlochrysa) fastuosa (Scop.), rodzina Chrysomelidae — stonkowate. Długość ciała 5—7 mm. Pospolity gatunek licznie występujący w lasach na roślinach z rodziny wargowych, zwykle na jasnocie.
-
Ocena brak
Poskrzypka cebulowa (poskrzypka liliowiec)
Lilioceris merdigera (L.), rodzina Chrysomelidae — stonkowate. Długość ciała 6—7,5 mm. Żyje na liliach, ale również na cebuli, czosnku, szparagach, konwalii, które uszkadza w wyniku żerowania na liściach.
-
Ocena brak
Tycz cieśla
Acanthocinus aedilis (L.), rodzina Cerambycidae — kózkowate. Długość ciała 13—19 mm. U tego gatunku występuje dyformizm płciowy, ujawniający się w długości czułków. Czułki samców są kilkakrotnie dłuższe od ciała. U samic widoczne jest pokładełko wystające spod pokryw. Żyje w lasach sosnowych...
-
Ocena brak
Moszenica wierzbówka
Clytra laeviuscula Ratz., rodzina Chrysomelidae — stonkowate. Osiąga długość aż 13 mm. Żyje na wierzbach i na innych drzewach liściastych. Samica otacza jaja warstwą ekskrementów, która je chroni. Gatunek ten występuje w Europie Środkowej i Południowej.
-
Ocena brak
Rzęsielnica wodna
Donacia aąuatica (L.), rodzina Chrysomelidae — stonkowate. Długość ciała 6—10 mm. Odznacza się jaskrawym, metalicznym ubarwieniem ciała. Żyje na wodnych i przybrzeżnych roślinach, również na podmokłych łąkach. Miejscami liczna.
-
Ocena brak
Zmróżka sosnówka
Cryptocephalus pini (L.), rodzina Chrysomelidae — stonkowate. Długość ciała 3,5—5 mm. Żyje na drzewach sosnowych, ale także na świerkach i jodłach. Wygryza na igłach podłużne rynienki.
-
Ocena brak
Zmorsznik czerwony
Leptura rubra L., rodzina Cerambycidae — kózkowate. Długość ciała 12—18 mm. Samiec jest mniejszy, szczuplejszy, ma brunatnożółte pokrywy. Samica natomiast jest większa i ma pokrywy koralowoczerwone. Występuje w lasach iglastych i w lasach mieszanych, często w wyżej położonych rejonach. Chrząszcze...
-
Ocena brak
Borówka brunatna (ściga lśniąca)
Tetropium castaneum (L.), rodzina Cerambycidae — kózkowate. Długość ciała 10—18 mm. Występuje wiosną, głównie na świerku. Larwy żerują przeważnie w świerkach . drążąc pogmatwane chodniki do łyka i drewna. Gatunek ten jest szkodnikiem technicznym drewna.