-
Ocena brak
FLORIAN SZARY
Legendarny bohater bitwy pod Płowcami w 1331, który leżał na polu bitwy i przytrzymywał sobie oburącz jelita przebite trzema włóczniami, gdy zauważył go król Władysław Łokietek objeżdżający pobojowisko i zawołał: „Jakąż mękę cierpi ten rycerz!" Na to Florian odpowiedział: „Stokroć sroższą...
-
Ocena brak
FLORES I BLANCHEFLOR
Fr., Floire et Blancheflor, para kochanków, bohaterowie baśni bizantyjskiej, przejętej przez nieznanego truwera fr. ok. 1160. Dwoje dzieci urodzonych tegoż wiosennego dnia nazwano kwietnymi imionami: 'kwiat' i 'biały kwiat'. On-.syn saraceńskiego króla, ona-córka chrześcijańskiej branki.
Aby ich...
-
Ocena brak
FLOREN
Moneta złota, bita od 1252 we Florencji; jednostka monetarna w Holandii (gulden) i (do 1971) w Brytanii, równy dwu szylingom; wIfiorino 'kwiatek; floren' zdrobn. od fiore 'kwiat'.
-
Ocena brak
FLORENCJA
Wł. Firenze, miasto nad rzeką Arno we Włoszech środkowych; zob. Bargello; Biblioteka (Laurenziana); Dawid; Loggia; Medyceusze; Ogród (Ogrody Boboli); Or San Michele; Pitti; Ponte (Vecchio); Signoria; Uffizi.
Baptysterium św. Jana Chrzciciela na pl. Katedralnym, budowla przypuszczalnie z VII a. VIII w...
-
Ocena brak
FLOREAL
Ósmy miesiąc francuskiego kalendarza republikańskiego, kwiecień - maj; por. Kalendarz; z łac. floreus 'kwiecisty' od Jlos 'kwiat'.
-
Ocena brak
FLORA
Z łac. fios dpn. floris 'kwiat', mit. rz. staroitalska bogini wiosennego kwitnienia, przedstawiana jako młoda uwieńczona kwiatami dziewczyna. Na jej wesołych, rozwiązłych świętach wiosennych od 28 IV do 1 V (Floralia), w czasie przedstawień mimów, hetery na życzenie tłumu zrzucały suknie (rodzaj...
-
Ocena brak
FLOGISTON
„Materia ognia", chem. hipotetyczna substancja, której wydzielaniem się z ciał palnych i metali tłumaczono mechanizm procesu utleniania (spalania i rdzewienia). Autorem teorii flogistonu był lekarz i chemik nm. Georg Stahl (1697).
Obaliła ją całkowicie, po odkryciu tlenu, teoria spalania Lavoisiera...
-
Ocena brak
FLISOWIE
Flisacy, oryle, włóczkowie, szkutnicy, żeglarze rzeczni, w dawnej Polsce - ludzie zajmujący się flisactwem, wyprawami na flis, spławianiem rzeką towarów (zboża, budulca, smoły itd.) na szkutach, komięgach, dubasach, bykach, galarach, późn. na berlinkach, do portów morskich; z nm. Flósse 'spław...
-
Ocena brak
FLIBUSTIERZY
Kompanie (fr. matelotages) „braci wybrzeża", piratów, kontrabandzistów, kaprów i korsarzy, zwł. ang., fr. i hol., grasujące w XVII i XVIII w., od ok. 1660, na morzach Ameryki hiszpańskiej; z fr. flibustier od hol. \rijbuiter dosł. 'wolny łupieżca; pirat'.
-
Ocena brak
FLINDERS Matthew
1774-1814, Oficer marynarki bryt., podróżnik i hydrograf ang., w 1795-99 i 1801-03 sporządził mapy wybrzeży i mórz Tasmanii i Australii, opłynąwszy oba kraje.
Pierwszy stwierdził ostatecznie, że Australia jest wyspą, i w sprawozdaniu z podróży wprowadził nazwę Australia w miejsce dotychczasowej „Nowa...