-
Ocena brak
HANZA
Wspólnota kupców dolnoniemieckich, luźna konfederacja władz miejskich; powstała formalnie w 1256, istniała faktycznie do 1669, odegrała, zwł. w XIV i XV w., wielką rolę handl. i polit. w Europie, obejmując do 160 miast z Lubeką na czele (w Polsce należały do Hanzy: Gdańsk, Elbląg, Toruń...
-
Ocena brak
HANS CASTORP
Główny bohater medytacyjnej, filozoficznej powieści Czarodziejska góra (nm. Der Zauberberg, 1924, wyd. pol. 1930) Thomasa Manna, nieco parodystycznej odmiany nm. Bildungsroman ('powieści o duchowym kształtowaniu się gł. postaci'); przeciętny, dobroduszny, uczciwy, dość leniwy i dogadzający sobie młody...
-
Ocena brak
HANSWURST
Nm. , dosł. 'Jasio-Serdel', rubasznie komiczna postać głupca, błazna sceny nm. (w Hanswurstiadach) od XVI w. Imię to pojawia się po raz pierwszy w formie Hans Worst, w dolnoniemieckim przekładzie (1519) Statku głupców (zob. Statek) Branta; por. Kasperl; Pickelharing; Pulcinella.
-
Ocena brak
HANUMAN
W Ramajanie (zob. Rama) mądra i odważna małpa płci męskiej, która pomaga Ramie zbudować most z Indii do Cejlonu i tą drogą Wyzwolić jego żonę, Sitę, spod władzy Rawany, cejlońskiego króla-demona.
-
Ocena brak
HANSARD
Pop. nazwa oficjalnych protokołów posiedzeń parlamentu bryt., od 1908 wydawanych przez drukarnię państwową; od nazwiska drukarza, który w 1774 zaczął wydawać „Dzienniki Izby Gmin".
Od 1892 nazwisko jego przestało figurować w nagłówku publikacji.
-
Ocena brak
HANOWER
Nm. Hannover, historyczna kraina Niemiec, obecnie główna część Saksonii Dolnej, RFN.
Dynastia Hanowerska panująca w Brytanii 1714-1840, pochodząca od niemieckich książąt Hanoweru. Należeli do niej królowie ang. Jerzy I, II, III i IV oraz Wilhelm IV.
Prawo salickie wzbraniało kobietom sukcesji w...
-
Ocena brak
HANNO(N)
Wysbki urzędnik kartagiński, który ok. 500 pne. stanął na czele wyprawy badawćzo-kolonizacyjnej 60 okrętów, poza Słupy Heraklesa (Cieśn. Gibraltarską) na południe, wzdłuż zach. wybrzeży Afryki, aż do jakiegoś nie oznaczonego punktu (Konakry w Gwinei, Fernando Po naprzeciw kameruńskiej Duali?).
O...
-
Ocena brak
HANDEL
„Handel! handel!" okrzyk domokrążców żydowskich w Polsce, podwórzowych handlarzy starzyzną (do 1939).
Handel żywym towarem handel kr dietami i dziećmi i zmuszanie ich do nierządu; zakazany na podstawie licznych konwencji międzynar.
-
Ocena brak
HANNIBAL
247-183 a. 182 pne., Wódz kartagiński, jeden z najwybitniejszych dowódców antycznych, syn Hamilkara Barkasa, który wychował go w zaciekłej nienawiści do Rzymian. Po zamordowaniu Hazdrubala został wodzem naczelnym, a w 219 zdobył sprzymierzone z Rzymem iberyjskie miasto Sagunt, co stało się początkiem 2...
-
Ocena brak
HAMMURABI
Wielki król Babilonii od ok. 1728 do ok. 1686 pne., słynny z wydanego przez niego i jego imieniem nazwanego Kodeksu (zob.), twórca potęgi Babilonii.
Identyfikowany błędnie przez niektórych z biblijnym Amrafelem, królem Sennaaru, sprzymierzeńcem ChodorlaJjomora, króla Elamitów (Gen., 14...