-
Ocena brak
HENLEIN Peter
ok. 1480-1542, Zegarmistrz niemiecki, który ok. 1510 wybudował pierwsze zegary przenośne, sprężynowe, bijące godziny; domniemany wynalazca zegarka kieszonkowego.
-
Ocena brak
HENGIST I HORSA
Wg tradycji przywódcy Jutów, bracia, którzy ok. 449 mieli wylądować w Anglii i otrzymać od króla Brytów pozwolenie na osiedlenie się w Kent. Imiona te znaczą 'koń' i 'klacz*; mogły być imionami rzeczywistych wojowników.
-
Ocena brak
HEŁM
Ochronne nakrycie głowy z metalu a. twardej skóry, używane przez wojsko od czasów starożytnych: kaski hoplitów gr. i legionistów rz.; stożkowe z XI-XII w.; gamczkowe ze szparą na oczy, od XIII w.; przyłbice z XIV-XVI z jedną a. dwiema zasłonami zasuwanymi na twarz; moriony z wysoko podgiętym rondem i...
-
Ocena brak
HELSINGOR
(ang. Elsinore 'Elsynor') Miasto w płn. Zelandii (Dania wsch.), w najwęższym miejscu cieśniny Sund.
Kronborg słynny zamek renesansowy zbud. w 1577-85 w Helsingor na planie kwadratu z czterema basztami narożnymi i piątą pośrodku elewacji płd. przez architekta nm. Hansa Paasche, a po 1584 przez...
-
Ocena brak
HELOIZA I ABELARD
Pierre Abelard, 1079—1142, filozof i teolog francuski, zwany Platonem chrześcijaństwa, Arystotelesem Paryża, francuskim Lukrecjuszem, jeden z największych umysłów swego czasu, prekursor racjonalistycznego i niezależnego myślenia, a także postępowej, opozycyjnej scholastyki. Jego proza na jakikolwiek temat...
-
Ocena brak
HELOCI
Łac. Helotes z gr. heilotes 'stłoczeni; jeńcy'; dawniejsi achajscy mieszkańcy Lakonii, podbici przez doryckich zaborców chłopi-niewolnicy, okrutnie traktowani. Musieli połowę swych dochodów oddawać spartiatom i periojkom.
Byli pozbawieni praw i stanowili własność państwa.
-
Ocena brak
HELLESPONT
Staroż. nazwa Dardaneli, długiej, wąskiej cieśniny między Azją Mniejszą i trackim Chersonezem, łączącej M. Marmara z Egejskim, uważanej przez Ateńczyków od czasu bitwy pod Aigospotamoi (zob.) za miejsce pechowe; nazwa od imienia Helle i łac. pontus 'morze'; zob. Złoty (Złote runo).
-
Ocena brak
HELLEN
Mit. gr. eponimiczny protoplasta Hellenów (Greków), określany zazw. jako syn Deukalióna i Pyrry, król Ftyi w płd. Tessalii. Jego synowie: Doros, Eol i Ksytos (ojciec łona i Achajosa), uważani byli za praojców plemion gr., Dorów, Eolów, Jonów i Achajów, od VII w. pne. nazywanych łącznie Hellenami.
Hellenizm...
-
Ocena brak
HELLADA
Gr. Hellas, dpn. Helłados, w staroż. pierw, kraina w płd. Tessalii, później Grecja środk., wreszcie cały obszar zamieszkały przez Greków (Hellenów); zob. Hellen.
-
Ocena brak
HELIOTROP (2)
Kamień półszlachetny ciemnozielony z czerwonymi plamkami, odmiana chalcedonu; tradycja głosi, że wrzucony do wiadra z wodą zabarwia promienie słoneczne na kolor krwi; śrdw. legenda twierdzi, że heliotrop czyni tego, kto go nosi, niewidzialnym.