-
Ocena brak
IS
Ys, legendarne miasto zatopione nie opodal wybrzeża francuskiej Bretanii (Finistere), które w IV a. V wieku znajdować się miało na samym brzegu morza, chronione od niego przez tamę ze śluzami; jedyny klucz do nich miał sam król Gradlon. Pewnej nocy córka króla, zabawiając się z kochankiem, dla figli...
-
Ocena brak
ISSOS
Starożytne miasto na pograniczu Syrii i Cylicji. W 333 pne. Aleksander Wielki pobił tam króla perskiego Dariusza III, który musiał uciekać z pola bitwy.
Bitwa Aleksandra Wielkiego z Dariuszem III pod Issos zob. Aleksander Wielki.
-
Ocena brak
Sir ISENBRAS
Isumbras, bohater śr.-ang. romansu wierszem (XIV w.), mocarny i bogaty, ale pyszny i zarozumiały.
Dano mu do wyboru znoszenie cierpień za młodu albo na starość; gdy wybrał pierwsze, spadły na niego niezliczone nieszczęścia, które przepoiły go pokorą i żalem za grzechy.
Przez 21 lat dokonywał wielu...
-
Ocena brak
ISTM(US)
Istmos, gr. isthmós, łac. isthmus, międzymorze, przesmyk, zwł. Koryncki, łączący Grecję Środk. z Peloponezem; zob. Igrzyska (istmijskie).
-
Ocena brak
ISENGRIN
Ysengrin, Isegrimm, przydomek wilka, a później i człowieka strasznego, okrutnego, rozbójnika, mordercy, spotykany w utworach śrdw. od .1112; zob. Powieść (o Lisie).
-
Ocena brak
ISZTAR
Mit. babilońsko-asyryjska bogini miłości, płodności przyrody i wojny, utożsamiania z planetą Wenus; u Kananejczyków i Fenicjan - Asztarte, w Biblii - Asztoreth; odpowiednik sumeryjskiej Inanny. Była najpowszechmej czczonym bóstwem na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Była córką Sina (księżyca) i siostrą...
-
Ocena brak
ISKRA
„Z iskry rozgorzeje płomień", ros. Iz iskry wozgorilsja płdmia, z napisanego na zesłaniu wiersza ros. poety-dekabrysty Aleksandra I. Odojewskiego, 1802-39, Odpowiedź na pismo Puszkina (1827).
Wzięte jako motto założonego z inicjatywy Lenina i wydawanego za granicą (1900-03) pisma „Iskra".
-
Ocena brak
ITAKA
Gr. Ithake, w Odysei Homera wyspa na M. Jońskim, na której mieszkał i którą władał Odyseusz. Dziś identyfikowana z wyspą Ithaki a. Leukas.
-
Ocena brak
ISLAM
Arab., 'zupełne poddanie się woli Boga', religia muzułmanów, mahometan, której prorokiem był Mahomet, ostatnia z trzech wielkich religii monoteistycznych (po judaizmie i chrześcijaństwie), zawarta w Koranie (zob.), księdze, któia miała zostać objawiona Mahometowi przez Allaha za pośrednictwem archanioła...
-
Ocena brak
I TAKO (RZECZE) FOKYLIDES
Gr. kai tóde Phokylidou, tymi słowami często poprzedzał swoje maksymy gr; poeta elegiacki Fokylides (VI w. pne.).