-
Ocena brak
OSTRÓG
Hist. niewielka (zwykle czworokątna, z narożnymi basztami i dwurzędowym ostrdkołem) warownia, umocnienie z wałem ziemnym i rowem, częste w Słowiańszczyźnie, a w Polsce od wczesnego średniowiecza do XVIII w.; dawn. więzienie w Rosji carskiej; dawn. palisada.
W Ostrogu na rogu trąbili trębacze: tra, ra...
-
Ocena brak
OSTATKI
Ostatnie dni karnawału; zob. Mięsopust); Zapusty. Jak ostatki, to ostatki, popijmy se, stare babki przysł.
-
Ocena brak
OSTATNI
Na ostatnią przyszło dawne przysł. o krytycznej, niebezpiecznej sytuacji. Na ostatnich nogach (być) ledwo się trzymać na nogach, być strudzonym, wyczerpanym.
Ostatni poemat (1847) Zygmunta Krasińskiego, przedśmiertna wieszcza wizja rewolucji społ., którą ogląda bezimienny, zapomniany przez wybawców...
-
Ocena brak
OSTEW
Ostrew, rogal, w okolicach (pod)górskich wysoka, Wbita pionowo w ziemię żerdź, tyczka, z umocowanymi na niej a. przetykanymi przez nią poprzecznie i naprzemianlegle żerdkami, na których układa się, a potem suszy siano łąkowe a. koniczynowe, niekiedy też zboże.
-
Ocena brak
OSTRAKON
Gr., 'skorupka', skorupka gliniana, kawałek stłuczonego naczynia glinianego, który w staroż. służył do drobnych notatek, kwitów podatkowych, rachunków, a także przy głosowaniu zwanym ostracyzmem; zob. Sąd (skorupkowy).
-
Ocena brak
OSTROKÓŁ
Częstokół, palisada, ogrodzenie z grubych, zaostrzonych u góry pali drewnianych; w staroż. i śrdw. część obwarowania grodów, zamków, często z wyciętymi strzelnicami.
-
Ocena brak
OSJAN
Szkoc. Ossian, legendarny wojownik i bard celtycki, syn Finna (zob.), zwany też Oisinem, który miał żyć pod koniec XIII w. Jemu to przypisał James Macpherson, 1736-96, zdolny literat szkocki, autorstwo ogłoszonych przez siebie w latach 1760-63 poematów, które stały się sztandarowymi utworami preromantyzmU...
-
Ocena brak
OSKAR
Imię anglosaskie, spopularyzowane w końcu XVIII w. jako imię syna Osjana (zob.) w wielu poematach Macphersona.
Oscar nazwa pozłacanych statuetek przyznawanych od 1929 przez Akademię Nauk i Sztuk Filmowych w Los Angeles (Hollywood) dorocznie reżyserom, aktorom, scenarzystom itd. za najwyższe osiągnięcia w...
-
Ocena brak
OSMAN II
1604-22, Sułtan tur. od 1618, wojnę z Polską rozpoczął zwycięską bitwą pod Cecorą, a po daremnym oblężeniu Chocimia zawarł pokój. Zrzucony z tronu przez zbuntowanych janczarów, po czym zamordowany przez wielkiego wezyra Dawuda Paszę.
Osman poemat epicki w 20 pieśniach poety chorwackiego Ivana...
-
Ocena brak
OSMANOWIE
Osmańczycy, tur. osmanły, dawna nazwa Turków; od imienia sułtana Osmana (Otmana) I, 1259-1326, założyciela dynastii osmańskiej; por. Otomana (Otomański); Seldżucy. Osmański dotyczący Osmanów, turecki.