-
Ocena brak
KULFON
W Polsce XVIII w. dukat oberżnięty (obcinany); moneta wytarta w obiegu; niezdara, głupiec, pokraka; wielki nos, nochal; duża, niezgrabna noga, kulas; krzywo nabazgrana, nieczytelna litera, bazgroł.
-
Ocena brak
KULEBIAK
Duży pieczony pieróg nadziewany farszem z mięsa a. ryby, jarzyn (kapusty), ryżu, z przyprawami; nazwa i potrawa pochodź, ros. (kulebiaka).
-
Ocena brak
KUDAK
Dawna twierdza polska na Zaporożu, nad Dnieprem, tuż naprzeciw ujścia Samary, przy pierwszym większym porohu dnieprowym, zw. Kojdackim, wzniesiona w 1635 z inicjatywy Stanisława Koniecpolskiego (zob.), wg planów Guillaume'a Beauplana na wzór twierdz hol., aby przeciąć komunikację między Zaporożem a...
-
Ocena brak
KUBBET ES - SACHRA
Meczet Omara (zob. Omar I), słynną „Świątynia na Skale", na wzgórzu Mona w Jerozolimie, ośmioboczna budowla z półsferyczną kopułą na cylindrycznym tamburze, zbud. w 687-91 na płycie świątyni jerozolimskiej (zob. Salomon), a zatem na Świętej Skale, na której, wg legendy, Abraham (zob.) złożył...
-
Ocena brak
KULAWKA
Kuszyk, kusztyk, kulawiec, kij, kijas, szklany kielich bez nóżki i bez podstawy, który można było postawić tylko do góry dnem, a wypić należało od razu, do dna; kulawek używano w XVIII-wiecznej Polsce i Anglii; por. Ryton. Nie w kij dmuchał zob. Kij.
-
Ocena brak
KUFA
Wielka beczka, kadź drewniana o pojemności od kilku do kilkudziesięciu hl, w jakich dawn. leżakowało piwo w browarach; gęba, morda; pysk (psa legawego); ociężały grubas, fasa, bela; pijaczyna; z nm. Kufę 'kadź' od łac. eufa.
-
Ocena brak
KUBEK W KUBEK
W XV-XVIII w. dwa stykające się krawędziami kielichy, z których dwie osoby mogły (przy pewnej zręczności) pić jednocześnie, ofiarowywane zazw. jako prezent ślubny; identyczny, zupełnie taki sam, wykapany; jota w jotę, kropka w kropkę, identycznie; z łac. cupa, zob. Kufa.
-
Ocena brak
KULBAKA
Dawn. drewniane siodło tatarskie, używane również przez Kozaków, Węgrów i Polaków; w XVIII i XIX w. siodło wojsk., zazw. o wysokim tylnym łęku, kryte skórą, ż mantelzakiem przytroczonym z tyłu, a olstrami z przodu.
-
Ocena brak
KUGLARZ
Sztukmistrz, magik, dawn. też wędrowny aktoT, marionetkarz; przen. krętacz, oszust; z nm. Gaukler od gaukeln 'pokazywać sztuki; figlować; fruwać'.
Kuglarz Madonny, fr. Le Jongleur de Notre-Dame, opera (Monte Carlo 1902) Julesa Masseneta; libretto: M. Lena.
-
Ocena brak
KUBILAJ
Mong, Chubilaj, 1215-94, wnukCzyngis-chana, pierworodny syn Tuluja, od 1260 wielki chan mongolski, w 1264 przeniósł stolicę z Karakorum do Tatu (obecny Pekin), w 1271 proklamował mong. dynastię Jiiang w Chinach, w 1279 podbił Chiny płd. Jednak jego wyprawy na Japonię, płd.-wsch. Azję i Indonezję nie...