-
Ocena brak
POŁOWA
Zob. też Pół. Brzydka połowa (rodu ludzkiego) żart. mężczyźni. Część Hermesa zob. Hermes. Moja lepsza połowa moja żona; z powieści Arkadia hrabiny Pembroke, 3 (ang. The Countesse of Pembroke Arcadia, 1590) Sir Philipa Sidneya. Piękna, nadobna połowa (rodu ludzkiego) żart. kobiety.
Połowa...
-
Ocena brak
POLSKA
Nazwa przymiotnikowa, z domyślnym ziemia, znacząca to samo, co polna, a więc „kraina pól". Pochodzi od nazwy plemienia Polan, mieszkających we wczesnym śrdw. nad Wartą, na obszarze nazywanym wówczas Polską. Już w XI w. nazwą tą obejmowano całe państwo w dorzeczu Odry i Wisły, ale pamięć o dawnej...
-
Ocena brak
POŁOZ
Wąż niejadowity, bardzo agresywny, żywiący się gryzoniami, ptakami, wężami, jaszczurkami itd., występujący w płd. Europie i zach. Azji, dł. do 2 m. W dawnej Polsce nazwą tą określano groźnego węża, który miał jakoby zamieszkiwać kresy wschodnie, ale był wytworem fantazji.
Potrafił dogonić...
-
Ocena brak
POLSKI
Bracia polscy zob. Brat. Polska cnota: każdemu otworzyć wrota przysł., o staropolskiej gościnności. Polska droga wiejska droga polna, nie brukowana.
Polska krew, nm. Polenblut, operetka (Wiedeń 1913, wyst. pol. Warszawa 1915) Oskara Nedbala, libretto: Leo Stein; temat zaczerpnięty z opowieści Szlachcianka...
-
Ocena brak
POŁÓW
Cudowny połów ryb. Wg Biblii, Ew. wg Łuk., 5,1-11, obecność Jezusa w łodzi Szymonowej sprawia, że połów jest wielki, choć przez całą noc nic nie ułowiono. „I rzekł Jezus do Szymona: Nie bój się, odtąd już ludzi łowić będziesz."
-
Ocena brak
POŁANIECKI Stanisław
Centralna postać współczesnej mieszczańsko-ziemiańskiej powieści obyczajowej Rodzina Połanieckich (1895) Henryka Sienkiewicza, energiczny handlowiec i dorobkiewicz warszawski, lubiący wygodę filister o oschłej duszy, „mydlarz'*.
Dwuznaczna, ni to satyryczna, ni to apologetyczna postawa autora w stosunku...
-
Ocena brak
POLONEUTICHIA ALBO POLSKIEGO KRÓLESTWA SZCZĘŚCIE...
Kronika panowania Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy (wyd. niepełne 1843) napisana przez Andrzeja Lubienieckiego Starszego, ok. 1551-1623, historiografa ariańskiego.
-
Ocena brak
POŁTAWA
Miasto nad Worsklą (dopływ Dniepru) w Ukr. SRR, wymienione po raz pierwszy w 1174. Pod Połtawą król Szwecji Karol XII z 30 000 wojska poniósł decydującą klęskę w wojnie północnej, zadaną mu 8 VII 1709 przez 50-tysięczną armię cara Piotra I. Karol wraz z Mazepą schronili się w Turcji.
W...
-
Ocena brak
POŁAWIACZE PEREŁ
Fr. Les Pecheurs des perles, opera liryczna (Paryż 1863, wyst. pol. Warszawa 1904) Georgesa Bizeta, libretto: EugeneCormon i Michel Carrć. Konflikt między ślubem czystości, złożonym przez kapłankę Lelię z Candy, która modlitwami i śpiewem ma odganiać złe duchy od łodzi rybaków cejlońskich, a jej...
-
Ocena brak
POLINIK
Gr. Polyneikes, mit. gr. syn Edypa i Jokasty, brat Eteoklesa (zob.) i Antygony (zob.); zob. Siedem (Siedmiu przeciw Tebom).