-
Ocena brak
SENSAT
Przest. człowiek uczony, (przesadnie) poważny, zasadniczy; z późn.-łac. sensatus 'rozumny'.
-
Ocena brak
SEMELE
Mit. gr. córka Kadmosa i Harmonii, królewna tebańska, kochanka Zeusa. Hera, zazdrosna o małżonka, przybrawszy postać śmiertelniczki poradziła Semele, aby wystawiła swego kochanka na próbę: jeśli jest naprawdę bogiem, niech się jej ukaże w swej boskiej postaci.
Semele uprosiła go, aby zgodził się...
-
Ocena brak
SENIOR
We wczesnym śrdw., w państwie Franków od poł. VIII w. możnowładca przyjmujący seniorat (opiekę) nad jednostką szukającą u niego pomocy; była to umowa prywątno-prawna; w stosunkach lennych feudał posiadający wasali; starszy; (sta-wiane po nazwisku) ojciec a. starszy brat; łac., 'starszy'.
Seniorat...
-
Ocena brak
SEMENI
Hist. w Turcji sułtańskiej przyboczna gwardia sułtana; na Rusi od XVII w. nadworni kozacy a. dragoni; ukr. semen od osm.-tur. sejmen.
-
Ocena brak
SENLIS
(wym. salis) Miasto w depart. Oise w Pikardii (płn.-zach. Frańcja), rzymskie Augustomagus, od czasów Chlodwiga rezydencja królewska, w 1429 odebrane Anglikom przez Joannę d'Arc. Fragmenty gallo-rzymskich wewn. murów obronnych i amfiteatru; ruiny zamku z XIII w., gotycki ratusz (XV, XVIII w.)...
-
Ocena brak
SEMIRAMIDA
Gr. Semiramis, w legendzie greckiej córka syryjskiej bogini Derceto, porzucona jako niemowlę, wychowywana przez gołębice do czasu, aż znalazł ją pewien pasterz. Jej pierwszym mężem był Onnes, dowódca asyryjski, któremu towarzyszyła w oblężeniu Baktry, a jej rady przyspieszyły upadek miasta.
Drugim...
-
Ocena brak
SENNACHERIB
W Biblii, 4. Ks. Król., 18,13-19, 37, król asyryjski, który ruszył z wojskiem na Jerozolimę, aby stłumić powstanie.
Anioł Pański przyszedł i pobił w obozie asyryjskim 185 000 wojska; po czym Sennacherib wrócił do Niniwy, gdzie w czasie, gdy modlił się w świątyni, zabili go synowie. Historyczny...
-
Ocena brak
SEMPACH
Miasto nad jeziorem Sempach w kantonie Lucerna w środk. Szwajcarii, gdzie 9 VII 1386 chłopska piechota szwajcarska w liczbie 1500 żołnierzy zadała decydującą klęskę Austriakom (4500 jazdy, „kwiat rycerstwa") pod dowództwem księcia Leopolda II, który wraz z czterystu rycerzami poległ w tej bitwie.
Miała...
-
Ocena brak
SENNIK
Popularny od czasów starożytnych (IV w. pne.) rodzaj książki zawierającej (zazw. alfabetyczny) spis różnych tematów marzeń sennych wraz z wyjaśnieniem, jakiego przyszłego wydarzenia na jawie jest ten sen rzekomo zapowiedzią.
Klasycznym przykładem takiej książki, zachowanej do dziś, jest Oneirokritikd...
-
Ocena brak
SEMPITERNA
Dawn. żart. tyłek, zadek; łac. 'wiecznotrwała, wiekuista'; żart szkolny, eufemizm metonimiczny wg wersetu z Wulgaty, Psalm 77,66: Et percussit inimieos suos in posteriora; opprobrium sempiternum dedit illis łac., 'I poraził nieprzyjacioły swe na pośladkach; a na wieczną hańbę podał ich'.