-
Ocena brak
SIERMIĘGA
W dawnej Polsce wierzchnie ubranie chłopskie z grubego, lichego samodziału, noszone przez najuboższą ludność wiejską. Siermiężny dotyczący siermięgi; dawn. ubogi (chłop), odziewający się w siermięgę; dawn. chłopski, wsiowy, wieśniaczy.
Kiedyś, gdy wichry i burze przewieją [...]
O tej...
-
Ocena brak
SIELANKA
Bukolika, ekloga, idylla (zob.), pastorałka (zob. Pastorale), skotopaska, gatunek lit. obejmujący utwory z życia wiejskiego, ukazujące wyidealizowany obraz życia pasterzy, rolników, rybaków, myśliwych, ukształtowany w poezji starogr. w twórczości Teokryta w III w. pne., podjęty w Bukolikach, zwanych...
-
Ocena brak
SIEROTKA
Zob. Radziwiłłowie (Mikołaj Krzysztof).
Sierotki nazwa przyjęta po śmierci Jana Zizki w 1424 przez związany z nim odłam taborytów, którego oddziały pod wodzą Jana Capka z San zdobyły sławę w wyprawie na Krzyżaków w 1433, przedsięwziętą wraz z Polakami.
-
Ocena brak
SIEMOWIT
Wg Kroniki Galla Anonima syn Piasta' i Rzepichy, ojciec Lestka, książę polski, który miał panować po śmierci Popiela.
-
Ocena brak
SIERP
Najstarsze ręczne narzędzie rolnicze do żęcia zbóż, traw - półkoliście a. eliptycznie zakrzywione ostrze stalowe gładkie, gł. do zboża, a. ząbkowane, gł. do trawy, ńa krótkiej drewnianej rękojeści.
Jak sierpem rzucił dawn. prosto, jak strzelił, na przełaj. Sierp i młot godło ZSRR.
Wstążki...
-
Ocena brak
SIECIECHÓW
Wieś w dolinie Wisły, w woj. radomskim, dawny gród kasztelański przy ważnej przeprawie przez Wisłę, w 2. poł. XI w. własność możnowładcy małopolskiego Sieciecha z rodu Starżów, wojewody księcia Władysława Hermana, przez kilkanaście lat rzeczywistego zarządcy kraju. Dwa kościoły i były klasztor...
-
Ocena brak
SIDI NUMAN
Bohater Opowiadania Sidi Numana z Baśni z 1001 nocy (zob. Tysiąc), który poślubił piękną Aminę, ale już nazajutrz po ślubie przekonał się o jej zadziwiającym braku apetytu: podany do stołu pilaw jadła wydziobując po jednym ziarenku ryżu patyczkiem do czyszczenia uszu i czyniąc długie przerwy...
-
Ocena brak
SIDŁA
Pętle z włosia, drutu, sznura itp. używane dawn. do łowienia ptactwa i drobnych drapieżników, dziś tylko przez kłusowników; por. Wnyki.
Złapać się we własne sidła temat b. żywy w kulturze europ. W bajce Ezopa Ptasznik i Żmija Ptasznik, patrząc w górę i lepem smarując gałązki, nastąpił na...
-
Ocena brak
SIEBENEICHEROWIE
Siebeneycherowie, Zybenaicherowie, rodzina księgarzy i drukarzy krakowskich, działających w XVI i na pocz. XVII w.: Marcin , jego syn Mateus z i wnuk Jakub .
-
Ocena brak
SHACKLETON Sir Ernest Henry
(wym. sząkltn), 1874-1922, Brytyjski badacz Antarktyki, ur. w Irlandii, uczestnik 1. antarktycznej wyprawy Scotta, kierownik trzech wypraw antarktycznych: 1907-09,1914-16 i 1921; dokonał wielu odkryć.
W czasie ostatniej wyprawy, mającej na celu opłynięcie Antarktydy, zmarł na atak serca.
Lodowiec Szelfowy...