-
Ocena brak
MORGANA
Czarodziejka, utożsamiona z Damą (zob.) Jeziora w Orlandzie szalonym Ariosta, a także z Morgan Le Fay, czarodziejką, siostrą króla Artura.
W poemacie Ariosta Morgana śpi na dnie jeziora wraz ze swymi skarbami.
W wersji Boiarda występuje jako wróżka, nabierając jednak też cech czarownicy.
-
Ocena brak
MORGAN LE FAY
Czarodziejka a. czarownica rządząca nadnaturalnymi potęgami, występująca w większości wersji cyklu arturiańskiego, raz jako siostra króla Artura, raz jako przyrodnia siostra, zawsze jednak knująca coś złego przeciw niemu a. jego żonie, królowej Guinevere.
Odkrywa królowi romans jego żony z Lancelotem...
-
Ocena brak
MORGANTE
Groteskowy olbrzym, bohater tytułowy heroikomicznego poematu pisanego ośmiozgłoskowcem (1460-70) przez Luigi Pulciego na zamówienie Lukrecji Tornabuoni, matki Wawrzyńca Wspaniałego, a potem odczytywanego na głos, w miarę pisania, przy stole u Medyceuszów.
Arcydzieło to jest przede wszystkim odbiciem...
-
Ocena brak
MORION
Używany w Europie XVI-XVII w. przez piechotę (i szwoleżerów fr.) hełm hiszpański z rondem (okapem) opuszczonym po bokach głowy, a zadartym z przodu i z tyłu; z hiszp. morrión.
-
Ocena brak
MORFEUSZ
Gr. Morpheus od morphi 'kształt, postać, forma', mit. gr. jeden z trzech synów Hypnosa (Snu), zsyłający marzenia senne o ludzkich kształtach; jego bracia, Ikelos (a. Fobetor) i Fantasos, zsyłali sny o zwierzętach i przedmiotach; przen. przest. sen, marzenie senne.
W objęciach Morfeusza, na łonie...
-
Ocena brak
MORMONI
Nazwa, jaką nieczłonkowie oznaczają zazw. członków amer. wspólnoty religijnej Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych Dnia Ostatniego, ang. Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints, zał. w 1830-31 przez Josepha Smitha w Kirtland, Ohio (USA).
Następca jego, Brigham Young, 1801-77, na skutek prześladowań...
-
Ocena brak
MORGA (1)
Mórg, jutrzyna, miara powierzchni gruntu, w różnych krajach różnej wielkości, zależnie od jakości gleby, narzędzi i sprzężaju, oparta w zasadzie na wielkości pola zaoranego w ciągu jednego dnia pracy przez parę wołów.
W Polsce XVIII w. (morga dawna) wynosiła prawie 0,6 ha, w XIX w. - ok. 0,56-0,57 ha;...
-
Ocena brak
MORGA (2)
Przest. kostnica, pomieszczenie chłodzone, w którym wystawia się zwłoki nie rozpoznanych zmarłych, zazw. ofiar wypadku, zabójstwa, samobójstwa; z fr. morgue przest., dziś: iristitut medico-legał.
-
Ocena brak
MORAWSKIE POLE
Nm. Marchfeld, nizina w Dolnej Austrii, na wsch. od Wiednia, między Dunajem i Morawą (nm. March; stąd nazwa), o dużym znaczeniu strategicznym, na której rozegrało się kilka ważnych bitew.
W 166-180 walczyły tu legiony Marka Aureliusza z Markomanami i Kwadami; w 1260 król czeski Przemysł Ottokar II...
-
Ocena brak
MONTPARNASSE
(wym. mąparnąs) Dzielnica Paryża na lewym (południowym) brzegu Sekwany, kosmopolityczny ośrodek artystów i pisarzy, światowa stolica malarstwa, słynna z nocnego życia, nocnych lokalików (fr. boites de nuit), gdzie piosenkarze śpiewają, często wraz z gośćmi, i z wielkich kawiarni zajmujących także...