-
Ocena brak
WAJDELOTA
Zmyślona nazwa zmyślonych zapewne (w późniejszych czasach) niższych kapłanów, guślarzy, wróżbitów i śpiewaków-bardów pogańskiej Litwy; z nm. Waidler 'guślarz-wróżbita pruski' (XVI-XVII w.) od prus. waidlemai'wróżymy; czynimy gusła'.
Co przyrodzenia związał łańcuch złoty,
Wszystko rozerwie...
-
Ocena brak
WADOWITA Marcin
1567-1641, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, z pochodzenia mieszczanin z Wadowic (stąd nazwisko) pod Krakowem; zob. Suknia (człekiem czyni).
-
Ocena brak
WAJŚJOWIE
Trzecia z dawnych kast Indii, utworzona głównie z rolników, kupców i rzemieślników; z sanskr. wajśja l.poj. od wiś 'osiedle'.
-
Ocena brak
WADZIĆ
Dawn. wszczynać kłótnie, waśnie, szerzyć niezgodę, różnić, kłócić kogoś (z kimś); zawadzać, przeszkadzać.
Wadzić się przest. kłócić się, waśnić się, spierać się, swarzyć się.
-
Ocena brak
WALC
Taniec wirowy w takcie 3/4 pochodzenia nm., prawdop. z lendlera czy allemande'y i menueta, początkowo o charakterze podmiejskim (zob. Augustyn), ale od osiemdziesiątych lat XVIII w. znany już w salonach arystokracji (Paryż, Wiedeń), od 1815 popularny w Europie. Użytkową literaturę taneczną walca stworzyli...
-
Ocena brak
WAGA
Przyrząd do mierzenia a. porównywania ciężarów, od czasów starożytnych atrybut Sprawiedliwości. Wg muzułmanów archanioł Gabriel w Dniu Sądu Ostatecznego będzie ważył dusze wszystkich zmarłych; ciężkie zostaną zbawione* lekkie natomiast płonąć będą w Gehennie po wsze czasy; Koran, 23,104-06. W...
-
Ocena brak
WALDENSI
Fr. vaudois, grupa religijna, powstała w płd. Francji ok. 1170 pod wpływem kazań Pierre'a Valdo, kupca z Lyonu (nazywano ich dlatego także: lionistae a. pauperes de Lugdune 'biedotą z Lyonu'), który rozdał swe mienie ubogim i został misjonarzem.
Podstawą ich doktryny była wyłącznie Biblia; praktykowali...
-
Ocena brak
WAGANCI
Zwani we Francji goliardami (zob.), studenci uniwersytetów śrdw. w Anglii, Niemczech i Francji, żacy, klerycy, wędrujący (łac. vagantes, stąd nazwa) z miasta do miasta, z kraju do kraju, z oberży do oberży, twórcy hulaszczej i swawolnej liryki świeckiej, jak pieśni biesiadnych, poezji satyrycznej, liryki...
-
Ocena brak
Św. WACŁAW
ok. 905-ok. 936, Syn Wratysła-wa I, od 921 książę Czech, od 2. poł. X w. patron Czech, których posiadłości określano od późnego śrdw. jako kraje korony św. Wacława.
-
Ocena brak
WACŁAW Z SZAMOTUŁ
Po 1520-ok. 1560, kompozytor polski, najwybitniejszy przedstawiciel Renesansu w muzyce polskiej, poeta polsko-łaciński.