-
Ocena brak
FERNAN Gonzales hrabia Kastylii
Zm. 970, pod którym Kastylia zdobyła faktyczną niezależność od Leónu, bohater wielu ballad hiszp. i poematu epickiego z XIII w., jednego z głównych dzieł ludowej poezji kastylijskiej.
Żona jego, Sancha, córka Garciasa, króla Nawarry, miała mu dwukrotnie uratować życie.
-
Ocena brak
FERIE
Przest. wakacje, okres wolny od pracy. a. nauki; z łac; feriae 'dni poświęcone jakiemuś bóstwu; dni odpoczynku'.
-
Ocena brak
FEREZJA
Dawny (od poł. XVI w.) wierzchni ubiór męski pochodzenia wschodniego, obszerny płaszcz z rękawami, szyty z ciemnego (lub, gdy strojny, z czerwonego) sukna, zazw. podszyty futrem, szamerowany galonem; z tur. feredże, feradże 'rodzaj płaszcza, zarzutki'.
-
Ocena brak
Św. FERDYNAND PORTUGALSKI
1402-43, Infant portug., syn króla Jana I, portugalski Regulus (zob.). Po klęsce w bitwie z Maurami pod Tangerem w 1437 został dobrowolnie zakładnikiem sułtana Fezu i zmarł w niewoli, bo Kortezy odmówiły wykupienia go za cenę oddania Maurom Ceuty.
W dramacie hiszpańskim Ferdynand sam sprzeciwia się...
-
Ocena brak
FENRIR
Fenris-wilk, mit. skand, potworny wilk Lokiego, brat Hela; gdy ziewał, górna szczęka tykała nieba, a dolna-ziemi . Skuty łańcuchem Gleipnirem (zob.) przez boga wojny Tyra (Tiu), zrywa się z łańcucha w dzień walki z bogami (zob. Ragnarók), pożera Odyna, ale zostaje zabity przez Vidara; zob...
-
Ocena brak
FENIKS (2)
Stary, wierny nauczyciel Achillesa, syn Amyntora i Hippodamii. Amyntor był zakochany w swej konkubinie, dlatego matka skłoniła młodego Feniksa, aby uwiódł nałożnicę ojca i odstręczył ją w ten sposób od niego. Klątwa ojcowska skazała Feniksa na bezdzietność.
Feniks ucieka dó Peleusa, który mu...
-
Ocena brak
FENIKS (1)
Gr. Phoiniks, mit. gr. ogniwaczek, legendarny ptak żyjący w Etiopii, utożsamiany z egipskim świętym ptakiem słońca Benu (Boinu), przedstawiany w postaci czapli, złocistoszkarłatnego orła, niekiedy pawia. Miał żyć kilkaset lat (zob. niżej), po czym spalał się na stosie, a z popiołów powstawał na...
-
Ocena brak
FENICJANIE
Grecka nazwa (gr. Phoinikes, prawdop. od phoiniks 'purpura') ludu semickiego zamieszkującego w odrębnych i niezależnych państwach-miastach, od połowy III tysiąclecia pne., Fenicję, staroż. krainę na wsch. wybrzeżu Morza Śródziemnego u stóp gór Liban.
Byli świetnymi rolnikami, żeglarzami...
-
Ocena brak
FEIS
(l.mn. Feiseanna) (wym. fesz (fęszene)) Irl., 'festiwal'. FeisCeoil od 1897 festiwal konkursowy tradycyjnej irl. muzyki i tańca, organizowany dorocznie w Dublinie i w innych miejscowościach Irlandii; por. Eisteddfod; irl., 'festiwal muzyczny'.
Feis of Tara, od 700 pne. do 560 ne., hist. irlandzkie zgromadzenie...
-
Ocena brak
FEDRA
Gr. Phaidra, mit. gr. córka Minosa i Pasyfae, siostra Ariadny, druga żona Tezeusza. Zapalała namiętną miłością do swego pasierba Hippolita, syna Tezeusza i Amazonki Antiopy (a. Hippołity), i usiłowała go uwieść. Ale młody myśliwy odtrącił miłość macochy z oburzeniem. Ze strachu przed odkryciem...