-
Ocena brak
Rozpiórek krzaczasty
Plumatella repens (L.), rodzina Plumatellidae, tworzy krzaczaste rozgałęziające się kolonie przymocowane do podłoża. Jest to nasz najpospolitszy mszywioł. Rozwija się na roślinach, kamieniach i na różnych zatopionych przedmiotach w wodzie stojącej i wolno płynącej.
-
Ocena brak
Hemiclepsis marginata (Miill.)
Rodzina Glossiphoniidae. Jest jedną z naszych najbardziej jaskrawo ubarwionych pijawek. Osiąga długość 15—30 mm. Najczęściej żyje w wodach stojących na kamieniach i roślinach. Odżywia się krwią żab i płazów.
-
Ocena brak
Rozpiórek grzybowaty
Plumatellafungosa (Pall.), rodzina Plumatellidae. Poszczególne osobniki są ułożone gęsto obok siebie, toteż kolonie mają zwykle kształt poduszkowaty. Osiągają one wielkość pięści. Występuje w tych samych miejscach co Rozpiórek krzaczasty.
-
Ocena brak
Pijawka kacza
Theromyzon tessulatum (Miill.), rodzina Glossiphoniidae. Dorasta do długości 50 mm. Ciało ma bardzo miękkie, jakby galaretowate. Występuje w stawach hodowlanych i jeziorach, gdzie żyje wodne ptactwo, którego krwią się odżywia. Krew wysysa z błony śluzowej nosa, jamy gębowej i wola.
-
Ocena brak
Octolasium lacteum (Orley)
Rodzina Lumbricidae - dżdżownice. Osiąga długość 24—234 mm. Żyje w glebie leśnej, na łąkach, często pod kamieniami i pniami drzew. Występuje od nizin aż po rejony górskie.
-
Ocena brak
Syngamus Syneamus trachea (Mont.), rodzina Syngamidae
Żyje w układzie oddechowym różnych ptaków, przede wszystkim grzebiących. Samiec (długości 4 mm) pozostaje połączony na stałe w stadium kopulacji ze znacznie większą od niego samicą (długość około 13 mm), co sprawia wrażenie, że są zrośnięci. Przysysają się do błony śluzowej tchawicy i...
-
Ocena brak
Kompostowiec świecący
Eisenia lucern (Vejd.), rodzina Lumbricidae — dżdżownice. Jest długości 45—115 mm. Jedyna nasza dżdżownica, która świeci. Najczęściej znaleźć ją można w górach, w wilgotnym próchniejącym drewnie.
-
Ocena brak
Kolcogłów olbrzymi
Macracanthorhynchus hirudinaceus (Pall.), rodzina Oligacantho-rhynchidae. Pasożyt osiąga długość 50—360 mm. Dorosłe kolcogłowy żyją przeważnie w dwunastnicy i jelicie cienkim świń. Larwy rozwijają się w ciele niektórych chrząszczy (najczęściej chrabąszcza majowego). Pasożytuje również w ciele...
-
Ocena brak
Mątwik burakowy
Heterodera schachti (Schmidt), rodzina Heteroderidae. Szkodnik buraków cukrowych, ziemniaków i owsa.
Larwy i mątwika przedostają się do delikatnych korzonków, wysysają zawartość komórki odbierając roślinom składniki pokarmowe. Samice w okresic dojrzałości są wielkości około 2 mm i mają...
-
Ocena brak
Gordionus scaber Miill., rodzina Chordodidae
Osiąga długość 40—250 mm. Samca rozpoznaje się po widełkowato rozdwojonym końcu ciała. Larwy rozwijają się w ciele chrząszczy z rodzaju Pterostichus, dorosłe osobniki żyją w potokach i w źródełkach od nizin aż po rejony górskie.