Ocena brak

Żywokost lekarski

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, szorstko owłosiona, 30-100 cm wysokości, z głęboko sięgającym korzeniem palowym. Łodyga u dołu obficie rozgałęziona. Liście odziomkowe w wielkich pękach; lancetowate liście łodygowe o długości do 25 cm są skąpo owłosione, górne zbiegające po łodydze aż do następnego liścia. Kwiatostan początkowo spiralnie zwinięty, rozwija się wraz z otwieraniem się kwiatów. Korona do 1,5 cm długości, bardzo różnie zabarwiona: przeważnie purpu-rowofioletowa, ale także biała, żółta, czerwona, fioletowa lub niebieska.  

Siedlisko: Łąki, rowy, zbocza, przydroża, wysypiska, brzegi potoków, lasy łęgowe; na glebach zasobnych w azot, do 1600 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa; w Polsce pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich.

Okres kwitnienia: Od maja do lipca.

Uwagi ogólne: Bywa nazywany także kosztywal lub żywygnat. Jest uprawiany w ogrodach. Młocie liście można spożywać lub przyrządzać z nich herbatkę, a starsze, wielkie liście stosuje się do przetworów mlecznych.

Substancje zawarte w roślinie: Alkaloidy, cholina, alantoina, substancje śluzowe, konsolidy-na, garbniki, inulina i cukier.

Zastosowanie i działanie: Ważny środek leczący ropiejące rany, stosowany także przy krwotokach, zapaleniach żył, złamaniach kości i stanach zapalnych.

Przyrządzanie i stosowanie: Korzeń i ziele (Radix cum Herba Symphyti): 1-2 LH jako zimną nalewkę wewnętrznie i zewnętrznie, także okłady z papki. WLH: Symphytum (świeży korzeń i świeża kwitnąca roślina); spagyrik.

Termin zbioru: Od marca do czerwca, od września do października.

Podobne prace

Do góry