Ocena brak

Żywokost

Autor /Radomir Dodano /25.01.2012

Ten żywokost jest mieszańcem wyhodowanym z żywokostu lekarskiego (S.officinale) oraz żywokostu szorstkiego (S.asperum). Istnieje także jego odmiana z wielobarwnymi liśćmi. Ponieważ dorasta do 2 m wysokości, nie nadaje się do uprawy w doniczce, ale można go posadzić na rabacie. Żywokost ma podłużne, włochate liście, a wiosną różowawo-fioletowe kwiaty, przyciągające pszczoły. Dlatego żywokost nadaje się do większych ogrodów, utrzymanych w naturalnym, "dzikim" stylu. Większe liście sprawdzają się jako nawóz organiczny - po opadnięciu na ziemię hamują rozwój chwastów i wzbogacają podłoże. Liście możemy zbierać już w pierwszym roku uprawy, ale najobfitsze plony są po trzech latach. Liście będą się lepiej rozwijać, gdy usuniemy kwiaty.

Roślina toleruje niskie temperatury i wytrzyma typowo polskie warunki klimatyczne.

Liście tego żywokostu najlepiej rozwijają się w pełnym świetle słonecznym, chociaż roślina ta nie jest kapryśna i będzie dobrze się czuła niemal w każdych warunkach.

Żywokost rosnący w odpowiednio przygotowanej glebie będzie czerpał z niej wilgoć. Posadzonego w słabszym podłożu trzeba dodatkowo podlewać, zwłaszcza gdy jest bardziej wyrośnięty.

Ta wytrzymała bylina nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgotności.

Wiosną temu mieszańcowi żywokostu dobrze zrobi odrobina nawozu, choć okazy uprawiane w żyznej glebie ogrodowej nie potrzebują dożywiania.

Co 4-5 lat roślinę wykopujemy, dzielimy i przesadzamy gdzie indziej. Usuwamy korzenie, które pojawią się poza wyznaczonym dla niej miejscem.

Roślina ma rozłożysty system korzeniowy. Warto sadzić ją w pozbawionym dna pojemniku, by nie zdominowała innych okazów na rabacie. Idealne do tego celu jest metalowe wiadro.

GDY ZAUWAŻYSZ

Dobrodziejstwo dla skóry Żywokost obfituje w alantoinę i wiele witamin. Popularność tego zioła osiągnęła szczyt w latach 70, ale gwałtownie spadła, gdy naukowcy ogłosili, że może być omo rakotwórcze. Późniejsze badania wykazały, że roślina stosowana "normalnie" i zewnętrznie, nie stwarza zagrożenia. Żywokost nadaje się do leczenia niemal wszystkiego, co może pojawić się na skórze i stosowany jest głównie jako okłady. W ogrodzie roślina jest także skutecznym nawozem organicznym.

Podobne prace

Do góry