Ocena brak

Żyły tarczowe najniższe

Autor /calliee Dodano /17.01.2012

Żyły tarczowe najniższe stanowią jedną z głównych dróg odpływu krwi żylnej gruczołu. Krew swą pobierają one ze splotu tarczowego nieparzystego; nie tylko z węziny i dolnych biegunów płatów bocznych, lecz rów nież ze znacznych odcinków przedniej i tylnej strony gruczołu. Zwłaszcza z przodu nad węziną łączą się one z żyłami górnymi, z których dopływa do nich krew z obrębu krtani. Poza tym otrzymują one dopływy z tchawicy i przełyku. Już w normalnych warunkach mają one dużą średnicę. W przypadkach wola, które by utrudniało oddychanie i odpływ krwi żylnej, mogą one wytwarzać potężne jamiste sploty. Zazwyczaj nie mają one zastawek.

W przejściu do śród piersią żyły najniższe łączą się przeważnie w 2 lub 3 pnie, które uchodzą do żył ramienno-głowowych, zwłaszcza do lewej.

Żyły tarczowe najniższe wytwarzać mogą jeden tylko pień uchodzący do ż. ramienno-głowowej lewej, nieraz również do prawej. Czasami odgałęzienie żż. tarczowych najniższych może przebijać blaszkę przedtchawiczą powięzi szyjnej i przedostawać się do przestrzeni nadmostkowej, łącząc się z łukiem żylnym szyi.

Podwiązywanie żż. tarczowych najniższych stanowi szczególnie odpowiedzialną część zabiegu w przypadkach tracheotomii dolnej czy przy usuwaniu tarczycy. Ponieważ w żyłach tych panuje ciśnienie ujemne, przy uszkodzeniu ich zachodzi obawa zatoru powietrznego.

Podobne prace

Do góry