Ocena brak

Żyły średnie

Autor /ashley Dodano /18.01.2012

Żyły średnie mają budowę bardzo różnorodną i tworzą różne odmiany. Żyły typowe mają błonę wewnętrzną bardzo cienką, złożoną z wydłużonej siateczki włókienek sprężystych — odpowiednika błony sprężystej wewnętrznej tętnic. Błona środkowa zawiera komórki mięśniowe gładkie połączone zwykle w pęczki o przebiegu okrężnym lub spiralnym. W powierzchownych żyłach kończyn dolnych (w. saphenae) występują ponadto podłużne pęczki mięśniowe w osłonce wewnętrznej. Pęczki mięśniowe wiąże tkanka wiotka, a w niej siateczka włókienek sprężystych.

Przydanka łącznotkankowa jest w tych żyłach z reguły grubsza niż w odpowiadających im tętnicach, zawiera podłużne włókna klejodajne i sprężyste; często występują tu również podłużne pęczki mięśniowe gładkie.

W żyłach odmiany włóknisto-mięśn i owej błona środkowa zawiera więcej tkanki łącznej włóknistej niż mięśniowej, zaś w żyłach odmiany włóknistej osłonka środkowa zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej, tkanki mięśniowej może nie być wcale; przydanka zaś jest albo cienka, albo jej brak.

W zatokach żylnych opony twardej, podobnie jak w żyłach beleczek śledzionowych, ściana składa się wyłącznie ze śródbłonka i z błony wewnętrznej.

Podobne prace

Do góry