Ocena brak

Żyły przysadki mózgowej

Autor /evelynda Dodano /18.01.2012

Krew żylna przysadki odpływa głównie do zatok jamistych i iiiiędzyjamistych opony twardej mózgowia. Oprócz tego głównego odpływu żylnego należy również uwzględnić możliwość drugiego — przez układ wrotny, który, jak każdy układ tego rodzaju (np. wątroby), na obu swych końcach rozpada się na sieć naczyń włosowatych.

Jak zaznaczono wyżej, z kłębków szypuły krótkie żyły prowadzą krew do sieci żylnej części głównej płata przedniego. Żyły te zbierają więc krew z naczyń włosowatych (kłębków szypuły) i na przeciwległym swym końcu oddają ją do drugiej sieci włosowatej (części głównej płata przedniego). Zachowują się więc pod tym względem jak naczynia wrotne i mają też nazwę przysadkowych żył wrotnych. Żyły te nie mają zastawek i kierunek prądu krwi może w nich ulec odwróceniu. Wtedy prowadzi on krew z części głównej płata przedniego do części guzowej, do szypuły oraz lejka i stąd do podwzgórza. Wraz z odwrotnym kierunkiem krwi zostaje odwrócony również kierunek odpływu hormonów płata przedniego.

Poza układem wrotnym, jak wspomniano, krew żylna zarówno z płata przedniego, jak i tylnego odpływa przez torebkę i jej warstwę naczyniową (p. wyżej) do zatok jamistych i międzyjamistych. Żyły warstwy naczyniowej torebki posiadają pierścienie mięśniowe zdolne do zaciskania naczynia oraz zastawki nie pozwalające na cofanie się krwi. Poza tym w układzie naczyniowym przysadki występują liczne zespolenia tętniczo-żylne regulujące przepływ krwi.

Podobne prace

Do góry