Ocena brak

Żylenica nadwodna

Autor /Borys999 Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość blisko 2 cm. Dachowato ułożone skrzydła u odpoczywającej żylenicy wystają daleko poza odwłok. Z wyglądu podobna do wielbłądek, ale bez charakterystycznego dla nich silnie wydłużonego przedułowia. Od sieciarek różni się użytkowaniem skrzydeł i masywniejszym ciałem. Trzy rzędy: wielko-skrzydłe (Megaloptera), do których należy żylenica z rodziny żylenicowatych (Sialidae), wielbłądki (Raphidioptera) i sieciarki (Neu-roptera) tworzą nadrząd siatkoskrzydłych (Neuropteroidea). U wszystkich występuje rozwój z przeobrażeniem zupełnym i kolejnymi stadiami: jajo - larwa - poczwarka - owad dorosły.

Środowisko: brzegi potoków, stawów, bajor i eutroficznych jezior; zawsze w pobliżu wody. Żylenicowate poruszają się zwykle po nadbrzeżnych roślinach i raczej niechętnie latają. Larwy żyją w wodzie.

Występowanie: cała Europa; nie ma jej na południowym wschodzie. Na wschodzie sięga daleko w głąb Syberii.

Liczebność: bardzo liczna.

Rozród: kopulacja ma miejce na wiosnę na ziemi. Samce „pieszo" poszukują samic, które, jeśli są gotowe do kopulacji, oczekują ich pozostając w jednym miejscu. Samiec przytrzymuje mocno samicę za pomocą przednich nóg, wsuwa głowę pod jej ciało i podnosi odwłok ukośnie ku górze, aż osiągnie on zbiornik nasienny samicy. Następnie wprowadza do niego pakiet z nasieniem (spermatofor). Ściana spermatoforu rozpuszcza się, a plemniki wędrują w głąb dróg płciowych samicy. Po kopulacji samica składa jaja na wystającej ponad powierzchnię wody łodydze. Świeżo wylęgłe larwy są spłukiwane do wody przez deszcz.

Pokarm: larwy prowadzą drapieżny tryb życia w zamulonych zbiornikach wodnych. Małe larwy polują wśród roślin wodnych, starsze prowadzą denny tryb życia. Po zakończeniu rozwoju larwalnego opuszczają wodę. Przepoczwarzają się na brzegu kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi. Łącznie cykl rozwojowy trwa około 2 lat.

Podobne prace

Do góry