Ocena brak

Żyła odpiszczelowa

Autor /jennad Dodano /02.02.2012

Ż. odpiszczelowa (v. saphena  magna) jest głównym pniem żylnym powierzchownym kończyny dolnej; rozpoczynając się na stopie biegnie ona wzdłuż powierzchni przyśrodkowej goleni i kolana oraz powierzchni przednio-przyśrodkowej uda; jest to tzw. «żyła żylaków», które powstają zwłaszcza w jej części goleniowej.

Ż. odpiszczelowa rozpoczyna się do przodu od kostki przyśrodkowej w przedłużeniu ż. brzeżnej przyśrodkowej i przyjmuje tu gałęzie powierzchowne ze skórnej sieci żylnej grzbietowej oraz podeszwo-wejj jak również głębokie z żż. podeszwowych przyśrodkowych. Zbiera ona większą część krwi żylnej podeszwy.

W dalszym przebiegu kieruje się ona ku górze na powierzchni przyśrodkowej goleni, zbacza nieco do tyłu od kłykcia przyśrodkowego piszczeli i kości udowej, biegnie następnie stosunkowo prosto i nieco skośnie na powierzchni przednio-przyśrodkowej uda i wreszcie, zataczając łuk (luk ż. od-piszczelowej) przez rozwór odpiszczelowy, wnika do przednio-przyśrodkowego obwodu ż. udowej. Miejsce ujścia leży około 3—4 cm poniżej bruzdy pachwinowej.

Ż. odpiszczelowa jest największą żyłą powierzchowną kończyny dolnej: u swego początku średnica jej wynosi około 4—5 mm; na poziomie łuku oraz u swego końca średnica jest znacznie większa i żyła ma tu nieraz niewielkie bankowa te lub wrzecionowate wypuklenie; u ujścia średnica żyły wynosi przeciętnie 7—8 rnm (Paturet).

Wzdłuż całego swego przebiegu żyła leży podskórnie na powięzi goleni oraz na powięzi szerokiej; podpowięziowo leży tylko jej ujście. Wzdłuż całej drogi towarzyszą jej pnie limfatyczne, które kierują się do węzłów chłonnych pachwinowych powierzchownych.

Na stopie żyła leży do przodu od kostki przyśrodkowej: u osób chudych z łatwością jest tu ona dostępna; często zaznacza się jako widoczna wyniosłość.

Podobne prace

Do góry