Ocena brak

Żyła krezkowa górna

Autor /rachelC Dodano /02.02.2012

Ż. krezkowa górna (v. mesenterica superior). Jest ona największym dopływem ż. wrotnej. Przebieg i położenie jej są analogiczne do tychże towarzyszącej jej tętnicy.

Miedzy obu blaszkami krezki jelita cienkiego kieruje się ona wzdłuż prawego obwodu tętnicy i nieco do przodu od niej. Nieraz jednak może się rozpoczynać po stronie lewej tętnicy i następnie dopiero przechodzi na stronę prawą, zazwyczaj krzyżując tętnicę od przodu.

W swym dalszym przebiegu ku górze przechodzi ona do przodu od prawego moczowodu oraz ż. głównej dolnej i wreszcie w swym odcinku końcowym krzyżuje część dolną dwunastnicy od przodu, po czym przez wcięcie trzustki wnika pod jej szyjkę, oddalając się od tętnicy. Tutaj łączy się z ż. śledzionową, wytwarzając ż. wrotną.

 Tworzą je: żż. jelita czczego i krętego (w. jejunales et ilei), ż. krętniczo-okrężnicza (v. ileocolica) ze swą gałęzią — ż. wyrostka robaczkowego (v. appendicis uermiformis), ż. okrężnicza prawa (u. colica dextra) oraz ż. okrężnicza środkowa (V. colica media)-, żyły te towarzyszą odpowiednim tętnicom, a zasięg ich rozgałęzień pokrywa się z obszarem zaopatrzenia tętnic tejże nazwy. Poza tym oprócz drobnych żż. trzustkowych (w. pancreaticae) do ż. krezkowej górnej uchodzi ż. żołądkowo-sieciowa prawa (v. gastro-epiploica dextra), której zasięg odpowiada obszarowi zaopatrzenia tętnicy tejże nazwy, oraz ż. trzustkowo-d w u-nastnicza dolna (u. pancreaticoduodenalis inf.).

Podobne prace

Do góry