Ocena brak

Zygokaktus - Kaktus Bożonarodzeniowy

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Kaktusy kwitnące zimą, a szczególnie w okresie Bożego Narodzenia, są łatwe w uprawie i dobrze rosną przy minimum troski z naszej strony. Poza tym ich barwne, radosne kwiaty rozjaśniają mieszkanie w czasie świąt. Od lat znany jest wypróbowany gatunek, zwykle sprzedawany jako Zygocactus truncatus, który ma małe kwiaty barwy wiśniowej lub purpurowej i rzeczywiście zakwita w okresie Bożego Narodzenia. Przez lata powstało wiele mieszańców tej rośliny z innymi kaktusami. Mają one większe, znacznie bardziej efektowne kwiaty w różnych barwach. Kwiaty Zygokaktusa mają ciemnoczerwone płatki, które bliżej środka przechodzą w biel. Zaletą mieszańców jest to, że kwitną obficiej i można skłonić je do produkcji kwiatów już od września. Często gatunki takie kwitną jeszcze po raz drugi lub trzeci w okresie jesieni i zimy.

Nazwa rodzajowa jest przedmiotem sporów, gdyż początkowo rośliny te zaliczano do rodzaju Epiphyllum, potem utożsamiano je z rodzajem Zygocactus, ze względu na ich zygomorficzne (przechylone) kwiaty. Ojczyzną zygokaktusa jest Brazylia, gdzie rośnie jako epifit w tropikalnych, wilgotnych lasach.

Szlumbergera jest łatwa w uprawie i dość dobrze znosi niskie temperatury (10°C), jeśli ziemia jest sucha. Służy jej dobra wentylacja, jednak nie znosi przeciągów.

Wymaga jasnego stanowiska, lecz należy chronić ją przed pełnym słońcem w lecie. W zimie idealne jest słoneczne okno.

Szlumbergerę dobrze podlewamy i nawozimy w lecie, pozwalając ziemi wyschnąć przed kolejnym podlaniem. Jesienią i zimą podajemy tyle wody, by roślina nie pomarszczyła się. Mając mokrą ziemię, w chłodzie szybko zacznie gnić.

Kaktusy bożonarodzeniowe pochodzą z tropików, dlatego warto od czasu do czasu zrosić je wodą.

Kaktusy i sukulenty nawozimy co 1-2 tygodnie wiosną i latem, używając nawozu dla kaktusów lub odżywki do pomidorów, rozcieńczonej o połowę.

Najlepiej rośnie w łatwo przepuszczalnym podłożu, zawierającym około 1/3 ogrodniczego piasku.

Rozmnażamy z sadzonek pobranych późną wiosną lub na początku lata. Sadzimy po dwie-trzy łodygi. Ucinamy jej fragment składający się z dwóch segmentów (spłaszczonych łodyg, nie liści) i pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny. Wkładamy na głębokość 1 cm w piaszczyste, lekko wilgotne podłoże. Ukorzenianie zajmie 3-6 tygodni. Kaktus zakwitnie na Boże Narodzenie.

Podobne prace

Do góry