Ocena brak

Zwoje nerwowe w szyi

Autor /kredka Dodano /25.04.2014

Autonomiczne unerwienie okolic szyi i głowy oraz obu ramion jest sterowane przez tak zwane zwoje szyjne - „miejsca przełącznikowe” autonomicznego układu nerwowego, powiązane z innymi nerwami szyi. Szczególne znaczenie ma zwój gwiaździsty, który można by Zwój gwiaździsty określić mianem głównego miejsca rozdzielczego nerwów autonomicznych w szyi. Należą do nich także nerwy, które otaczają tętnicę kręgową. Przebiega ona przez stosunkowo wąski kanał kostny pierwszych 6 kręgów szyjnych.

Otwór, przez który przechodzi tętnica kręgowa jest tak wąski, że przekrój tętnicy może zostać zmniejszony nawet przy normalnym ruchu głową, przy zdrowym kręgosłupie. Jeżeli dojdzie do zwyrodnienia dysków albo powstania narośli kostnych na tworzących otwór wyrostkach poprzecznych, może zabraknąć miejsca na wystarczający przepływ krwi. Widać to na odpowiednio wykonanym zdjęciu rentgenowskim. Otwory międzykręgowe kręgosłupa szyjnego są znacznie węższe niż w odcinkach piersiowym i lędźwiowym. Z tego powodu mogą dodatkowo powstać podrażnienia korzeni nerwowych, wychodzących spomiędzy kręgów szyjnych.

Pojawiające się w efekcie objawy chorobowe są bardzo różnorodne i niezwykle trudno je usystematyzować i rozpoznać. Ponadto takie same objawy występują w różnych zespołach chorobowych, często istnieją równocześnie, pojawiają się oraz znikają, a początkowo wcale nie łączy się ich z kręgosłupem szyjnym. Najczęściej są to jedynie promieniujące nieprzyjemne odczucia, nie sprawiające większego bólu ani sztywności w obrębie kręgosłupa szyjnego.

 

Podobne prace

Do góry