Ocena brak

Zwierzęta domowe

Autor /wera Dodano /31.01.2012

Dawniej zwierzęta były wykorzysty­wane przez człowieka jako źródło pokarmu i skór. Jednak z czasem, w miarę rozwoju cywilizacji, ludzie zaczęli hodować zwierzęta również dla towarzystwa.
Niektóre zwierzęta trzymamy w naszym do­mu wyłącznie dla przyjemności. Nie hodu­jemy ich dla mięsa, mleka i skór i nie zmu­szamy ich do wykonywania pracy. Są one po prostu [naszymi towarzyszami życia. Większość z nich to [istoty łagodne, inteligentne łatwo przystosowujące się do życia w domowych warunkach. W domo­wych akwariach i terrariach hoduje się czasem tro­pikalne rybki, gady, pająki i węże.
Przy wyborze zwierzęcia do towarzystwa, nale-; ży zwrócić uwagę, w jaki sposób będzie się ono zachowywało względem dzieci. Bardzo ważnymi i kryteriami wyboru są także koszty związane z je­go zakupem i utrzymaniem, ilość zjadanego przez nie pożywienia, wymagana przestrzeń, ilość czasu, ; jaką należy mu poświęcić oraz nasza wiedza na temat wybieranego gatunku i doświadczenie.

Psy
Psy są prawdopodobnie najbardziej inteligentnymi i podatnymi na naukę zwierzętami domowymi. Chociaż nadal należą do najczęściej na świecie hodowanych i najbardziej faworyzowanych zwierząt do towarzystwa, są pewne oznaki, że ich popularność zaczyna maleć. Jednym z głównych powodów jest znaczne ograniczenie przestrzeni mieszkalnej. Rzadko na posiadanie psa decydują się mieszkańcy wieżowców w miastach.
Wiele spośród psów trzymanych w domach to mieszańce lub kundle, natomiast do najbardziej godnych polecenia z psów rasowych są labradory. Są to psy myśliwskie, jednak cieszą się opinią dobrych psów do towarzystwa. Labradory mają zrównoważony charakter i są inteligentne. Psy to zwierzęta towarzyskie, gdyż ich przodkowie żyli w stadach. Szybko uczą się reagować na komen­dy i podporządkowują się swemu przewodnikowi.
Psy są więc z natury dobrymi towarzyszami, jednak wymagają od nas opieki i zagwarantowa­nia im odpowiedniej ilości czasu na wybieganie się. Ludzie, którzy nie mają zbyt dużo wolnego czasu na zajęcie się zwierzęciem lub prowadzą nie­regularny tryb życia, nie powinni decydować się na posiadanie psa.

Koty
Koty wymagają mniej uwagi i łatwiej je utrzymać. Istnieje wiele ras, z których każda ma ciekawy wygląd i charakter. Popularność kotów jest różna w różnych krajach. W zurbanizowanej Europie Zachodniej i Ameryce Północnej jest tak dużo kotów, że powstał tam specjalny przemysł zajmu­jący się zaspokajaniem potrzeb ich i ich właści­cieli. Są specjalni koci weterynarze oraz zakłady przemysłowe produkujące jedzenie w puszkach dla kotów. W niektórych gęsto zaludnionych miastach liczebność kotów jest olbrzymia - dochodzi do 750 osobników na jeden kilometr kwadratowy. W wielu krajach obecność kotów jest tolerowana przez ludzi, jednak nie są one tam uważane za zwierzęta, które można trzymać w domu.
Koty nie nadają się do tresury. Są znacznie mniejsze od większości psów, a zatem ich utrzyma­nie jest mniej kosztowne. Mają bardziej niezależne usposobienie niż psy - są indywidualistami. Dobrze jednak czują się w towarzystwie człowieka i są zazwyczaj tolerancyjne wobec dziecięcych piesz­czot. Wszystkie te okoliczności sprawiają, że koty. doskonale nadają się na zwierzęcych towarzyszy dla ludzi mieszkających w miastach i są tam ulu­bionymi zwierzętami domowymi.

Ryby
Najliczniejszymi zwierzętami hodowanymi w mieszkaniach są ryby akwariowe. Najbardziej popularnezłote rybki, które są odmianą karasia złocistego i z tego względu są bardzo odporne na rozmaite niekorzystne warunki. Rasa ta została wyhodowana na dworze chińskiej dynastii Sung około 1000 lat temu. Złote rybki sprowadzono do Japonii około roku 1500, a do Europy trafiły na początku siedemnastego wieku za pośrednictwem Portugalczyków.

Ptaki
Do najbardziej popularnych ptaków ozdobnych należą papużki faliste, kanarki, a także zeberki. Papużki faliste są przedstawicielami grupy papug zwanych rozellami. Nie są one duże. Zwykle mają 18 cm długości i występują w wielu odmianach barwnych. Chociaż w stanie dzikim papużki faliste prowadzą koczowniczy tryb życia, wydaje się, że bardzo dobrze potrafią przystosować się do życia w klatce, w której mogą przystępować do rozrodu.
Kanarek jest najczęściej hodowanym gatunkiem spośród wszystkich ziarnojadów. Kanarki są mniej­sze od papużek falistych, zwykle długość ich ciała nie przekracza 12 cm. W drodze hodowli prowa­dzonej od kilku stuleci udało się uzyskać wiele ras bardzo ładnie śpiewających i pięknie ubarwionych.
Do popularnych ptaków śpiewających hodowa­nych w klatkach należą też zeberki. Są one bardzo łatwe w hodowli i sprawiają wiele radości swym właścicielom.

Gryzonie i króliki
Najpopularniejszymi gryzoniami hodowanymi w domach są chomiki syryjskie i świnki morskie. Zwierzęta te mają duże, dłutowate siekacze, które są umieszczone z przodu górnej i dolnej szczęki. Zęby te rosną nieprzerwanie przez całe życie zwie­rzęcia i muszą być ścierane podczas gryzienia twar­dego pokarmu. Gdy gryzoń utraci parę górnych lub dolnych siekaczy, para przeciwstawnych siekaczy zaczyna rosnąć w sposób niekontrolowany i zwie­rzę wkrótce ginie z głodu.
Chomik syryjski ma pękaty tułów i krótki ogo­nek. Sierść zwierzątka jest miękka i może mieć barwę piaskową, żółtawą lub jasnobrązową. Cho­mik nie jest duży - ma przeciętnie kilkanaście centymetrów długości. Charakterystyczne są jego kieszenie policzkowe, w których przechowuje i przenosi pokarm.
Ojczyzną świnki morskiej jest Ameryka Połud­niowa. W dawniejszych czasach gryzoń ten był przez Inków hodowany dla mięsa. Świnka morska ma od 25 cm do 36 cm długości, a masa jej ciała dochodzi do jednego kilograma. U dzikich świnek morskich sierść jest barwy brązowej lub szarej j natomiast rasy świnek domowych mają bardzo zróżnicowane ubarwienia.
Króliki są często mylnie zaliczane do gryzoni, jednak są one przedstawicielami rzędu zajęczaków Lagomorpha, do którego należą także zające. Ssaki z tej grupy mają dwie pary górnych siekaczy, nato­miast gryzonie tylko jedną. W domach hoduje się najczęściej króliki karłowate, chociaż ras królików jest bardzo wiele. Większość z nich to jednak zwie­rzęta hodowane dla mięsa i futer.

Inne zwierzęta
Obecnie w domach trzyma się mniej żółwi, co jest spowodowane głównie tym, że większość tych gadów jest objęta ochroną gatunkową. Na całym świecie nasilono ostatnio walkę z kłusownictwem i nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami. Wprowadzono wiele zakazów dotyczących spro­wadzania gatunków obcych i chronionych oraz zabroniono wystawiania ich na sprzedaż. Z tej przyczyny maleje także liczba węży trzymanych w domowych herpetariach. Niektórzy miłośnicy zwierząt hodują w swych domach patyczaki i egzo­tyczne gatunki pająków, takie jak na przykład ta­rantule. Codzienna obserwacja zachowań tych bez­kręgowców może również dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń.
Decydując się na zwierzę w domu pamiętajmy o jednej bardzo ważnej sprawie, każde dzikie zwie­rzę najlepiej czuje się w swoim naturalnym środo­wisku, a nie w niewoli. Jest tyle ras zwierząt od dawna udomowionych, że na pewno wśród nich znajdziemy swego domowego ulubieńca. Nie ogo­łacajmy dzikiej przyrody z jej skarbów.

Podobne prace

Do góry