Ocena brak

Zwieracze gardła

Autor /laetitia Dodano /06.01.2012

Mięśniówka okrężna stanowiła pierwotnie zamknięty pierścień zwierający. Ponieważ jednak w jego obręb włączone zostały części szkieletowe, które pierścień ten przerwały, więc tylko ściana tylna i częściowo ściany boczne gardła zachowały pierwotny układ zwieraczy. Włókna mięśniowe nie tworzą więc zamkniętego pierścienia, lecz mają przebieg podkowiasty, końcami swymi przyczepiając się do części szkieletowych.

Mięśnie stron obu częściowo przechodzą jeden w drugi w płaszczyźnie pośrodkowej, częściowo zaś stykają się z sobą w tylny ścianie gardła wzdłuż pośrodkowo biegnącego pasma łącznotkankowcgo, tzw. szwu gardła (raphe pharyngisJ, który u góry przyczepia się do guzka gardłowego kości potylicznej. Nie wszystkie włókna zwieraczy biegną jednak ściśle poprzecznie. Od swych punktów przyczepu na częściach szkieletowych kierują się one ku tyłowi wachlarzowato. Dlatego też na szwie włókna strony prawej i lewej zbiegają się również pod kątem ostrym i dlatego też zwieracze czynnościowo nie są wyłącznie zwieraczami, ale również dźwigaczami, które skracają gardło.

Odróżniamy trzy pary zwieraczy gardła, z których dolny częściowo przykrywa dachówkowato środkowy, ten zaś przykrywa górny.

Podobne prace

Do góry