Ocena brak

Zwieracz gardła środkowy

Autor /laetitia Dodano /06.01.2012

Zwieracz gardła środkowy (m. constrictor pharyngis medius s. hyopha-ryngeus) ma kształt szerokiego trójkąta, którego ścięty wierzchołek skierowany jest bocznie do kości gnykowcj, podstawa zaś przyśrodkowo do szwu gardła.

Mięsień ten rozpoczyna się na kości gnykowej dwiema częściami. Część górna, tzw. m. chrząstkowo-gardłowy (m. chondropha-ryngetis), rozpoczyna się i) na rogu mniejszym kości gnykowej i przylegającym doń odcinku więzadła rylcowo-gnykowego, część dolna, tzw. m. rożkowo-gard łowy (m. ceratopharyngeus), 2) na rogu większym kości gnykowej. Włókna biegną wachlarzowa to ku górze, przyśrodkowo i ku dołowi kończąc się na szwie gardła (na środkowych 2/3 jego długości). Włókna górne mogą czasem sięgać do podstawy czaszki.

Prawie całą dolną połowę zwieracza środkowego przykrywa zwieracz dolny; oba w różnym stopniu przykrywają zwieracz górny. Dzięki temu dachówkowatemu pokryciu ściana gardła od góry ku dołowi staje się oczywiście coraz mocniejsza i wskutek tego zwierające działanie jest najsilniejsze u dołu. Między górn)m brzegiem zwieracza środkowego a zwieraczem górnym znajduje się szczelinowaty otwór, przez który m. rylcowo-gardłowy przechodzi do ściany gardła. Powierzchnia boczna zwieracza środkowego u swego przyczepu gnykowego przykryta jest m. gnykowo-językowym. Między nimi biegnie tętnica językowa.

Podobne prace

Do góry