Ocena brak

Zwieracz części błoniastej cewki moczowej

Autor /mollye Dodano /13.01.2012

Zwieracz części błoniastej cewki moczowej (m. sphincter urethrae membranaceae s. m. sphincter urethrae ex ter mu s. rhabdosphincter). włókna dochodzą do środka ścięgnistego krocza. Ten nieparzysty mięsień w płaszczyźnie pośrodkowej przedzielony jest przegrodą łącznotkankową łączącą się z przegrodą poprzedniego mięśnia. U mężczyzny w mięśniu poprzecznym głębokim krocza po stronic prawej i lewej ku tyłowi od opuszki prącia leżą gruczoły opuszkowo-cewkowe. U kobiety mięsień ten jest słabiej rozwinięty; przykrywa on od góry gruczoły przedsionkowe większe. Zwłaszcza u kobiety mięsień ten przenikają liczne ścięgniste pasma łącznotkankowe; główka przechodzącego płodu silnie rozciąga ten słaby mięsień, zmniejsza odporność przepony moczowo-płciowej i tym samym wzrasta niebezpieczeństwo wypadnięcia macicy (prolapsus uteri).

Mięsień poprzeczny krocza głęboki statycznie umocowuje cewkę moczową w przeponie moczowo-płciowej. Ponieważ poszczególne jego włókna dochodzą również do środka ścięgnistego krocza, mięsień przyczynia się również do ustalenia jego położenia.

Tętnice pochodzą z t. opuszki prącia (lub z t. opuszki przedsionka pochwy) i z t. grzbietowej prącia (lub łechtaczki) gałęzi t. sromowej wewnętrznej. Nerwy są te same co mięśnia poprzedniego.

Podobne prace

Do góry