Ocena brak

Zwężenie cieśni tętnicy aorty

Autor /carbonara Dodano /28.11.2013

Wada ta polega na zwężeniu światła aorty w okolicy odejścia przewodu tętniczego (Botalla). Powyżej zwężenia, tj. w górnej części ciała, dochodzi do podwyższenia ciśnienia krwi, dlatego jednym z wiodących objawów tej wady jest różnica pomiędzy ciśnieniem tętniczym w górnych i dolnych kończynach. Hipoperfuzja nerek doprowadza do wzmożonego wydzielania reniny, a w na-stępstwie aldosteronu.

Rozpoznanie potwierdza badanie radiologiczne klatki piersiowej, echokardiografia, aortografia lub spiralna tomografia komputerowa.

Leczenie polega na rozszerzeniu zwężonego miejsca odpowiednim cewnikiem lub na operacyjnym wycięciu zwężenia i zespoleniu odcinków aorty.

Podsumowując, warto podkreślić, że w przypadku stwierdzenia nadciśnienia tętniczego z hipokaliemią niezbędne jest przede wszystkim wykluczenie innych przyczyn małego stężenia potasu.

W następnej kolejności wskazane jest oznaczenie u chorego aktywności reninowej osocza oraz stężenia aldosteronu, co pomaga w dalszej diagnostyce i ustaleniu optymalnego leczenia.

Podobne prace

Do góry