Ocena brak

Żurawka

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Żurawka nie jest rośliną zbyt popularną, choć wytwarza piękne kwiaty, a jej liście są zimozielone. Żurawki mogą być sadzone wśród innych niskich bylin lub w ogródkach skalnych i alpinariach. Można nimi obsadzić również obwódki. Wszystkie gatunki i odmiany żurawki są do siebie podobne. Zaokrąglone liście roślin tworzą dość regularne kępy, z których wiosną i latem wyrastają pędy kwiatowe z dzbaneczkowatymi kwiatami zebranymi w luźne wiechy. Kwiaty mogą być białe lub szkarłatne, ale najczęściej są w różnych odcieniach różu. Liście są zazwyczaj zielone, ale u niektórych form wybarwione są na biało lub purpurowo.

Warto wiedzieć

Żurawki uprawiane w doniczkach można wysadzać do gruntu przez cały sezon. Jeśli planujemy rozdzielenie i przesadzanie, najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią. Podczas przesadzania usuwamy wszystkie pędy kwiatowe. 

Najlepiej rosną w lekkim cieniu. Nie znoszą prażącego słońca. Preferują glebę żyzną, bogatą w materię organiczną, wilgotną i dobrze przepuszczalną o odczynie obojętnym. 

Rośliny należy okryć podczas bezśnieżnych zim gałązkami drzew iglastych. 

Usuwamy suche liście i przekwitłe kwiatostany. 

Rozmnażamy przez podział wiosną (IV-V) lub przez sadzonki odrywane z piętką (VIII-X).

Rośliny mogą być zaatakowane przez węgorki. Na liściach pojawiają się wówczas brunatne plamy, a porażone okazy przestają rosnąć. Zarażone liście obrywamy i palimy.

Larwy opuchlaków często podgryzają korzenie żurawek.

Do góry