Ocena brak

Żuławy Wiślane - Informacje ogólne

Autor /HeHe2 Dodano /02.10.2011

Żuławy wiślane należą do Pobrzeża Gdańskiego, obejmują deltę Wisły położoną pomiędzy Mierzeją Wiślaną na północy, Wzniesieniami Elbląskimi na wschodzie, Pojezierzem Kaszubskim i Iławskim na zachodzie i południu.

Zajmują powierzchnię ponad 2 tyś. km2 .

Żuławy Wiślane są najmłodszą krainą geograficzną Polski. Tworzyła się ona od kilku tysięcy lat w wyniku akumulacyjnej działalności Wisły przy jej ujściu. Materiał skalny był nanoszony przez rzekę początkowo do płytkiej Zatoki Gdańskiej, a potem do zalewu odciętego mierzeją.

Rzeźba Żuław Wiślanych ma kształt bardzo płaskiego stożka, jest to obszar generalnie równinny, o bardzo małych deniwelacjach. Występują tu depresje, obszary położone poniżej poziomu morza. Zajmują one 1/3 powierzchni tego terenu. Jedynym urozmaiceniem są wydmy, znajdujące się w pobliżu Mierzei Wiślanej. We wschodniej części znajduje się tez jezioro deltowe - Drużno.

Charakterystycznym elementem krajobrazu jest tez bardzo gęsta sieć wodna - naturalna i sztuczna. Znajduje się tu ponad 3.5 tyś, kanałów i 11 tys. Rowów melioracyjnych. Do istnienia licznych koryt rzecznych przyczynia się też sama Wisła, dzieląca się na dwa ramiona: Nogat i Leniwkę. Wody gruntowe zalęgają bardzo płytko i są bardzo słone, natomiast wody powierzchniowe są zanieczyszczone rozkładającymi się cząstkami organicznymi. W efekcie Żuławy Wiślane cierpią na deficyt wody pitnej i potrzebnej do celów gospodarczych.

Około 85% powierzchni Żuław wiślanych tworzą żyzne mady, gleby zaliczane do I i II klasy bonitacyjnej. Wzdłuż rzek występują tez piaszczyste bielice i gleby torfowe.

Naturalna roślinnością są lasy łęgowe (olchy, topole), łąki łęgowe na terenach okresowo zalewanych oraz olsy, szuwary i torfowiska na terenach podmokłych. Na Żuławach Wiślanych występuje bogactwo ptaków.

Żuławy Wiślane są kraina typowo rolniczą, duże miasta położone są na ich obrzeżach - Gdańsk, Elbląg.

Polozenie:

Zulawy Wislane leza w delcie Wsily. Zachodnia krawedzia jest Pojezierze wschodniopomorskie, a wschodnia - podnoza Wzniesienia Elblaskiego. Na poludniu obszar siega Piekla - miejsca oddzielania sie Nogatu od Wisly.

Budowa geologiczna:

Obszar Zulaw jest aluwialna rownina holocenska, nisko polozona i plaska. Wystepuja tu obszary depresyjne. Powstaly dzieki gromadzeniu sie osadow rzecznych w dawnej zatoce. PRces ten zaczal se 6 tys lat temu.

Rzezba:

Zulawy charakteryzuja sie monotonicznoscia rowninnej rzezby. Jest to plaski stozek naplywowy, lekko nachylony ku polnocy.

Gleby:

Okolo 85% pow. tworza zyzne mady - gleby zaliczane do I i II klasy botanicznej. Wzdluz rzek wystepuja piaszczyste bielice i gleby torfowe.

Klimat:

Chlodne lata, lagodne zimy, duza wilgotnosc powietrza, silne wiatry, zalegajaca okolo 60 dni pokrywa sniezna

Zjawisko "cofki"

Jest to zjawisko polegajace na podnoszeniu sie lustra w rzece wskutek wiatru wiejacego od morza i "wytlaczajacego" wode z powrotem do koryta rzeki, co grozi zalaniem nizej polozonych terenow Gdanska.

Podobne prace

Do góry