Ocena brak

Zróżnicowanie form osadniczych - Skupiska ludności

Autor /HeHe2 Dodano /02.10.2011

Ludzkie osady spotyka się nieomal we wszystkich zakątkach Ziemi. Wyjątkiem są takie miejsca jak Arktyka, gdzie warunki nie pozwalają na stałe osadnictwo. W innych, nieprzyjaznych człowiekowi rejonach, przeżyć udaje się jedynie małym, bobrze przygotowanym do trudnych warunków grupom. W związku z tym, że takie rejony zajmują znaczny obszar powierzchni naszej planety - ludzie koncentrują się w stosunkowo niewielkiej jej części. Na początku lat 90. prawie połowa spośród 5,6 mld mieszkańców Ziemi zajmowała jedynie 5% powierzchni jej lądów. Z drugiej strony połowa powierzchni Ziemi zamieszkana jest przez zaledwie 5% ziemskiej populacji.

Około 30% mieszkańców Ziemi skupiona jest w państwach południowej i południowo-wschodniej Azji - Indiach, Indonezji i Pakistanie. Dalsze 25% to mieszkańcy Chin i Japoni. Pozostałe największe skupiska ludzkie znajdują się w Ameryce Północnej i Europie.

Te dwa kontynenty charakteryzuje wysoki odsetek ludności miejskiej. Poziom życia ich mieszkańców jest generalnie wyższy niż w przypadku społeczeństw azjatyckich ( nie licząc Japonii ). Nieco mniejsze skupiska ludności występują południowo-wschodniej Australii, południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, na zachodnim wybrzeżu i tak zwanym Środkowym Zachodzie Ameryki Północnej.

Główne skupiska ludności mogą różnić się między sobą wskaźnikiem gęstości zaludnienia. W niektórych małych państwach wskaźnik ten osiąga niebotyczny poziom. Na przykład w Hongkongu, państwie, którego powierzchnia liczy sobie zaledwie 1054 km2, gęstość zaludnienia wynosi 5600 osób na 1 km2. z większych krajów najgęściej zaludniony jest Bangladesz, gdzie wskaźnik wyniósł w 1991 roku 600 osób na km2. wysoki wskaźnik występuje również w niektórych uprzemysłowionych krajach europejskich. Holandia na przykład ma gęstość zaludnienia w okolicach 440 osób na 1 km2. niewiele mniejszy jest wskaźnik gęstości zaludnienia najbardziej uprzemysłowionego państwa azjatyckiego - Japonii. Wynosi on bowiem 330 osób na 1 km2.

Podobne prace

Do góry