Ocena brak

Zroślicha stopowcowa

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Zroślicha jest atrakcyjną rośliną liściastą, występującą w kilku odmianach o różnorodnym, pstrym ubarwieniu. Kolor liści zroślichy stopowcowej waha się od bladozielonego do srebrnego, z ciekawie ubarwionym unerwieniem. Jest bliską krewną pnących filodendronów i u niej także liście zmieniają kształt w miarę wzrostu rośliny. Delikatne, młode listki w kształcie strzały i długości około 7,5 cm, z wiekiem stają się zielone, większe (do 27,5 cm) i wieloklapowe. Aby uzyskać efekt pstro znaczonych liści, należy przyciąć pędy pnące od razu, gdy się pojawią. Jeśli chcemy, by zroślicha się pięła, należy zapewnić jej jajieś oparcie, np. palik pokryty mchem. Małe okazy mogą rosnąć w wiszących naczyniach.

Do właściwego rozwoju zroślicha potrzebuje dużo ciepła. Minimalna temperatura to 18°C, zaś w ciągu dnia idealne temperatury to 24 - 27°C.

Odmiany o zielonych liściach dobrze rosną w półcieniu. Natomiast kolorowo upstrzone potrzebyją jasnego, lecz nie bezpośredniego światła. Jeśli chcemy, by odmiany o pstrych liściach rozjaśniły ciemny kąt, musimy mieć kilka takich roślin i wystawiać je na przemian, by nie przebywały za długo w cieniu.

W okreśie wzrostu ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna i bardzo oszczędnie nawadniana zimą. Kompost nigdy jednak nie powinien być suchy.

Wilgotność musi być wysoka podczas letniego okresu wzrostu. Jeśli jej poziom będzie niewłaściwy, cieniutkie listki młodych roślin mogą się kruszyć na brzegach. Taką roślinę należy regularnie zraszać, a doniczkę ustawić na podstawce z kamykami zatrzymującymi wodę. Starsze rośliny łatwiej znoszą niską wilgotność.

Zroślichę nawozić przez cały rok, co dwa miesiące, 50% roztworem nawozu do roślin liściastych.

Przesadzać wiosną, używając ziemi kompostowej na bazie gliny.

Długość pędów kontrolujemy, przycinając je, co sprzyja także zachowaniu cętkowania na liściach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Delikatne wierzchołki młodych pędów mogą zaatakować mszyce. Używaj miejscowo znormalizowanego środka owadobójczego lub wybierz środek systemiczny, jeżeli infekcja jest poważna.

Podobne prace

Do góry