Ocena brak

Żółw zatokowy, żółw oliwkowy Kempa

Autor /Bill Dodano /12.01.2012

Rodzina żółwie morskie (Cheloniidae)  

Wygląd: dorosłe osobniki mierzą 50-65 cm długości, rzadko nieco więcej. U młodych żółwi zatokowych tarcze kręgowe mają wyraźne kile, które sprawiają, że pancerz wygląda jak zębaty i dzięki temu jest bardzo podobny do pancerza karetty. Karapaks, zarówno młodych ż. zatokowych jak i dorosłych osobników, jest zawsze proporcjonalnie szerszy niż u pozostałych przedstawicieli tej rodziny.

Cechą charakterystyczną ż. zatokowego są 4 pary tarcz zabrzeżnych, na których znajdują się pory. Barwa karapaksu może być czarniawa, szara, brązowawa lub oliwkowobrązowa ze słabo widocznymi smugami. Zawsze brak odcieni czerwieni. Pomiędzy przednią krawędzią a dużymi, owalnymi płytkami na tylnej krawędzi przednich kończyn ciągnie się 5-6 rzędów mniejszych tarczek, a więc 1-2 rzędy więcej niż u karetty. Na masywnej głowie znajduje się 4-5 tarczek przedczołowych.

Środowisko: morze.

Występowanie: właściwą ojczyzną tego gatunku jest Zatoka Meksykańska, od wschodnich wybrzeży Meksyku, gdzie na plażach samice składają jaja, aż po Florydę. Młode żółwie dość regularnie docierają z Prądem Zatokowym do wybrzeży zachodniej Europy.

Tryb życia: ż. zatokowy uważany jest za dość agresywnego. Na lądzie takie zachowanie nie przynosi jednak większych korzyści, ponieważ ciężkie zwierzęta są wówczas bardzo nieporadne.

Rozród: akt płciowy odbywa się w wodzie. Samice składają jaja również w ciągu dnia, co jest zjawiskiem wśród morskich żółwi wyjątkowym. Zwykle wychodzą na brzeg jednocześnie, często wręcz masowo.

Pokarm: kraby, krewetki i kałamarnice (wg niektórych źródeł podstawowym pożywieniem tego żółwia są rośliny - przyp. tłum.).

Uwagi: dawniej uważano, że żółw zatokowy jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania żółwia jadalnego z karettą, co oczywiście nie jest prawdą.

Podobne prace

Do góry