Ocena brak

Żołądź łechtaczki

Autor /mollye Dodano /13.01.2012

Żołądź łechtaczki pokryta skórą jest wolna i w większym lub mniejszym stopniu wystaje spod napletka. W przeciwieństwie do żołędzi prącia nie jest ona przebita przez cewkę moczową.

Budowa ciał jamistych łechtaczki jest zupełnie podobna do budowy ciał jamistych prącia. Każde ciało jamiste łechtaczki ma swoją osłonkę łączno tkankową, błonę białawą (lunica albuginea), która jest jednak znacznie cieńsza (do 1 mm) niż błona ciał jamistych prącia. W obrębie trzonu łechtaczki, jak wspomniano wyżej, oba ciała jamiste przedziela niezupełna przegroda łechtaczki (septum clitoridis). Tak samo jak ciała jamiste prącia, również ciała jamiste łechtaczki zawierają jam ki (lacunae) komunikujące się z sobą i nieściśle pooddzielanc be lec z kami (trabeculae) złożonymi z tkanki łącznej oraz pasm mięśniówki gładkiej. Pod wpływem bodźca nerwowego jamki wypełniają się krwią tętniczą i następuje wzwód łechtaczki, osobniczo jednak w bardzo różnym stopniu.

Naskórek pokrywający żołądź łechtaczki jest podobny do wielowarstwowego nabłonka płaskiego przedsionka. Pod nim leżą obfite pętle naczyniowe i bardzo liczne nerwy czuciowe ze specjalnymi ciałkami dotykowymi. Łechtaczka, podobnie jak wargi sromowe mniejsze, jest bardzo wrażliwa zwłaszcza na dotyk, na co wskazuje jej nazwa.

Podobne prace

Do góry