Ocena brak

Znaczenie temperatury

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Temperatura jest ważnym czynnikiem dla przetrwania roślin - jest wskaźnikiem, według któregorośliny mierzą i kontrolują tempo swojego wzrostu

Ponieważ od temperatury zależy tempo wzrostu roślin, ważne jest zapewnienie okazom hodowanym w domu właściwych warunków. Jeśli obniżymy temperaturę w pomieszczeniu, to roślina będzie rosła wolniej. Możemy ją również podnieść, a roślina zwiększy tempo wzrostu. Lecz pamiętajmy, że w skutek nadmiernego przyrostu, pędy mogą być bardzo delikatne, a przez to mniej odporne na szkodniki i choroby

Kwestia równowagi

Równowaga jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w hodowli roślin. Musimy więc mówić o właściwej dla roślin temperaturze w potączeniu z innymi czynnikami, ważnymi dla ich rozwoju. Tak więc centralne ogrzewanie wysusza powietrze, czego wynikiem jest niska wilgotność. Aby rośliny były zdrowe, należy dbać o poziom wilgotności. Chłodna, nie ogrzewana sypialnia, gdzie jednak nie dochodzą przymrozki, jest świetnym miejscem na zimowanie takich delikatnych, kwitnących w lecie roślin, jak pelargonia czy fuksja. Można pobudzić je wiosną da życia, stopniawo zwiększając podlewanie. Lecz pamiętajmy, by podnieść wtedy również temperaturę. Niektóre rośliny wymagające ciepłych warunków mogą przezimować w niższych temperaturach, jeżeli poziom wilgoci i podlewanie również ulegną redukcji. Chłodne warunki, wraz z ciągłym podlewaniem i zraszaniem roślin, zapobiegną ich gniciu. 

Ogrzewanie domu

W dawnych czasach domy były bardzo źle ogrzewane, a wiele roślin, które zaczęto hodować w XIX wieku, nie rosło w warunkach innych niż zbliżone do ich naturalnego środowiska. W zapisach z dawnych lat można znaleźć wzmianki o roślinach "cieplarnianych" oraz "umiarkowanych". Te pierwsze pochodziły z tropikalnych rejonów świata i wymagały wysokich temperatur, przynajmniej 15°C (oraz cieplarni, w których takie temperatury można było uzyskać), dużo wilgoci i wody. Rośliny "umiarkowane", pochodzące z terenów o klimacie umiarkowanym, wymagały mniej uwagi i często wystarczały im chłodne warunki, czyli co najmniej 10°C. Niektóre rośliny, tolerujące chłód dziewiętnastowiecznych domów, nie rosły w nich, gdyż nie dbano o inne czynniki ważne dla ich rozwoju, jak na przyktad odpowiednie światło. Szczęśliwie, mieszkańcy wielu dzisiejszych domów mają większą kontrolę nad swoim otoczeniem. Tym samym, więcej roślin z powodzeniem rośnie w warunkach pokojowych. Pamiętajmy, by zgodnie z kategoriami roślin: tropikalnych (czyli cieplarnianych), umiarkowanych oraz zimnolubnych (dla których minimum to 5°C) i odpornych na mróz (temp. min. 0°C), właściwie łączyć je razem w domowej hodowli. 

Zakres temperatur

Najpierw musimy zdecydować, która kategoria roślin pasuje najlepiej do hodowania w naszym domu. Musimy wziąć pod uwagę realne warunki panujące w mieszkaniu. Pamiętajmy, że większość z nas zmniejsza ogrzewanie, zarówno w nocy, jak i w dzień. Zwróćmy także uwagę na to, czy w pomieszczeniu wystgpują przeciągi, które mogą szkodzió roślinom. Mówiąc krótko - hodujmy rośliny najlepiej pasujące do domowego mikroklimatu. Wówczas, jeśli zechcemy mieć rośliny wymagające więcej ciepła, przygotujmy się na poświęcenie im większej uwagi. Odmiany lubiące wysokie temperatury mogą potrzebować wyższej wilgotności (co nie będzie łatwe do osiągnięcia w pokoju dziennym), więcej światła i wody. 

Potrzebny umiar

Wiele tropikalnych roślin w warunkach naturalnych osiąga wyjątkowo duże rozmiary, więc nie przesadzajmy w zaspokajaniu ich potrzeb. Wyższa temperatura oraz większe dawki nawozu mogą być dobrym pomysłem, jeżeli tylko chcemy, by nasz dom dość szybko zamienił się w dżunglę (i oczywiście potrafimy sprostać innym wymaganiom, dotyczącym takiego środowiska). Lepiej więc zachowajmy w tym umiar. 

Chłodne warunki

Niektóre rośliny odporne na przymrozki (np. fuksja lub kamelia) mogą nie zakwitnąć lub stracić kwiaty, gdy w pomieszczeniu jest zbyt gorąco. Wiele doniczkowych roślin cebulowych, jak hiacynty oraz narcyzy, dość długo kwitnie w chłodzie, a kwitnące zimą cyklameny i azalie potrzebują temperatury ok. 13°C. Inne zaś nie będą się rozwijały przy wysokiej temperaturze (np. aspidistra, bluszcz), lecz, nadadzą się do ustawienia na ganku lub w holu, gdzie temperatury są zmienne. 

Ciepło i wilgotno?

Często, mówiąc o niektórych roślinach, że świetnie nadają się do hodowli w łazience, przyjmujemy, że jest w niej zawsze ciepło i że panuje tam wysoka wilgotność. Jednak upewnij się, czy także Twoja łazienka spełnia te warunki!

Podobne prace

Do góry