Ocena brak

Znaczenie równowagi w życiu żywych organizmów - Równowaga w organizmie (odżywianie i sport)

Autor /Herbert Dodano /13.10.2011

Nasz organizm, podobnie jak cały otaczający na świat jest jednostką bardzo złożoną i skomplikowaną. Nasze ciało jest tylko małym trybikiem w stosunku do całej przyrody. Nie umniejsza to faktu, że ciało człowieka jest organizmem niezwykle złożonym i delikatnym, a naruszenie jego równowagi jest bardzo łatwe, a zarazem niebezpieczne.

Na szczęście organizm ludzki posiada zdolność do regeneracji i zawsze będzie próbował powrócić do stanu równowagi. Jeżeli człowiek nie będzie przeciwdziałał, ale współdziałał ze swoim organizmem współpraca ta będzie korzystna. Należy bowiem uświadomić sobie, że natura jest po prostu mądrzejsza od nas i aby funkcjonować prawidłowo i zachować dobre samopoczucie musimy się jej podporządkować. Należy się zatem zastanawiać, czy to co robimy jest korzystne dla nas i nie przeciwstawia się naszemu organizmowi. Jeżeli tak nie jest równowaga nasza pozostanie nie naruszona. Nie robimy bowiem niczego dla kogoś, lecz dla siebie samego. To nam powinno zależeć na prawidłowym odżywianiu i sposobie życia, aby zachować dobre samopoczucie.

Ważnym czynnikiem powodującym zachwianie się równowagi jest złe odżywianie. To ono często powoduje, że nie czujemy się dobrze i nie możemy funkcjonować tak jak byśmy chcieli. Jeżeli odżywiamy się nieregularnie, jemy szybko i co popadnie – nasz organizm zacznie domagać się zmiany, będzie nas alarmować, co objawi się złym samopoczuciem. Będzie to znak, że równowaga została zachwiana.

Należy jeść spokojnie i ok. 5 razy dziennie. Warto zwrócić uwagę na produkty ekologiczne i zdrowe. W naszej diecie powinno być dużo warzyw i owoców. To właśnie one dostarczają nam wielu witamin w naturalnej postaci. Wszystkie pokarmy powinny być nie tylko świeże i odżywcze ale też bogate w witaminy. To właśnie one pomagają utrzymać idealną równowagę w organizmie. Witaminy o ile to możliwe dobrze spożywać w postaci naturalnej, nie w tabletkach.

Dobrym sposobem na utrzymanie równowagi jest nie tylko dobre odżywianie, ale i ruch. Od niego bowiem uzależniona jest w sposób bezpośredni przemiana materii. Nawet jeżeli będziemy się prawidłowo odżywiali, a nie będziemy zażywać ruchu na świeżym powietrzu nasz cel nie zostanie w pełni osiągnięty. Sport jest bardzo ważny, pozwala bowiem utrzymać nie tylko dobrą kondycję, potrzebną przecież każdego dnia, ale dobrze wpływa na samopoczucie. Pozwala mimo postępu lat czuć się ciągle młodo i świeżo. Dodatkowo jest wspaniałym źródłem relaksu i odprężenia po ciężkim dniu.

Czynniki te odnoszą się oczywiście nie tylko do ludzi, ale i do zwierząt. Z tą jednak różnicą, że zwierzęta są od nas w tych sprawach mądrzejsze i same dobrze wiedzą czego im potrzeba. Ich sposób odżywiania jest idealnie dopasowany do stylu życia i potrzeb. Zwierzęta nie potrafią zrobić sobie krzywdy źle się odżywiając, równowagę utrzymują przez cały czas.

Podobne prace

Do góry