Ocena brak

Zmiany w jajowodzie

Autor /kenna Dodano /13.01.2012

U noworodka jajowód zajmuje prawie że już ostateczne położenie; tylko część bańki wraz z jajnikiem leży powyżej kresy granicznej, gdyż zstępowanie jajnika w czasie porodu nie jest jeszcze ukończone. Wężowate zgięcia jajowodu, które zaznaczają się jeszcze w młodym wieku, później stopniowo wyprostowują się; w późnym wieku zaczyna się objawiać pewien zanik, zwłaszcza strzępki skracają się i kurczą.

Asymetria jajowodów nie jest rzadka; dotyczy ona nie tylko przebiegu, lecz również długości i kształtu; zwłaszcza kiedy macica leży asymetrycznie (lateropositioj jeden jajowód bywa krótszy, drugi dłuższy.

W badaniu jajowodu należy również zwracać uwagę na silniejsze nabrzmienia, które mogą być wywołane stanem zapalnym (hydrosalp\nx). W rzadkich przypadkach nabrzmienie może być wynikiem ciąży jajowodowej. Wskutek zapalnych stanów chorobowych jajowód wraz ze swą krezką może być przyrośnięty do ściany miednicy a nawet całkowicie zrośnięty z jajnikiem. Jeżeli podczas zstępowania jajnik nie ześlizguje się do miednicy, wówczas i jajowód przyjmuje położenie nietypowe. Jeżeli jajnik stanów np. zawartość przepukliny pachwinowej i znajduje się w okolicy pachwinowej, wtedy i jajowód przyjmuje odpowiednie położenie i jak nasieniowód zstępuje z okolicy pierścienia pachwinowego głębokiego do miednicy małej.

Podobne prace

Do góry