Ocena brak

Złotowiec żółtawy

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Złotowiec to jedna z palm najbardziej nadających się do uprawy w domu. Bywa sprzedawany także pod nazwą Areca lub chryzalidokarpus. Wzrost jego korzeni jest ograniczony wiolkością doniczki, w której rośnie. Może urosnąć wyższy, jeżeli zapewnimy mu przestronniejsza doniczkę. Jednak wtedy dość szybko staje się za duży do przeciętnego mieszkania. Jego właściciel musi więc kontrolować przyrost rośliny. Jej solidnie wyglądające łodygi rosną w gęstych kępach i są zwieńczone zielonkawożółtymi, łukowato wygiętymi liśćmi. Nawet w donicach łodygi te mogą osiągnąć imponującą wysokość 1,8 m.

Palmę te należy uprawiać w ciepłych warunkach. W zimie potrzebuje nieco chłodu - minimum 16°C, a najlepiej rośnie w zakresie od 18 do 27°C.

Zalecane jest jasne, nie bezpośrednie światło. Wytrzyma też lekki cień, ale nie będzie rosła tam najlepiej. Należy uważać i zapewnić roślinie jakąś ochronę przed bezpośrednim słońcem w lecie, jeśli postawimy ją w miejscu, gdzie będzie na nie narażona.

Podlewamy obficie, po czym pozwalamy powierzchni podłoża wyschnąć, zanim znowu podamy roślinie wodę. Złotowiec powinien mieć zawsze trochę wilgotne korzenie. Jednak nie należy zbytnio przesadzać z jego podlewaniem.

W letnie upały zraszamy palmę codziennie. Przez pozostałą część roku w jej pobliżu powinna panować zwiększona wilgotność powietrza. Można postawić doniczkę na tacy z granulkami absorpcyjnymi, lecz tak, żeby korzenie nie miały bezpośredniej styczności z wodą.

Ukorzenione rośliny nawozimy w okresie wzrostu raz w miesiącu, nawozem dla roślin doniczkowych.

Okazy o przerośniętych korzeniach przesadzamy na wiosnę, stosując łatwo przepuszczalną ziemię na bazie gliny. Podłoże gliniaste zapewni tej roślinie odpowiednią stabilność. Ugniatamy ziemię wokół korzeni.

Aby ograniczyć rozrost bryły korzeniowej, lecz jednocześnie umieścić palmę w większej, ozdobnej doniczce zewnętrznej, wstawiamy roślinę w małym pojemniku do dużej, dekoracyjnej donicy. Wypełniamy wolną przestrzeń wilgotnym torfem. Torf będzie również gromadzić wodę i zwiększać wilgotność wokół rośliny.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek czasem sprawia problemy. Jeśli zapewnimy roślinie zalecany wysoki poziom wilgotności, odstraszymy szkodnika. Można też użyć pałeczek nasączonych insektycydem, które często pomagają zwalczyć mniejsze inwazje. Jeśli to możliwe, izolujemy palmęod innych roślin. 

Wełnowce mogą kryć się w pochewkach liści, a brązowe czerwce zbierać na spodzie liści. Oba szkodniki usuniemy wacikiem nasączonym denaturatem.

Podobne prace

Do góry