Ocena brak

Złotokap pospolity

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Złotokap zwyczajny,podobnie jak głóg, może być krzewem lub drzewem, gdyż dorasta nawet do 7 metrów. Jasnożółte zwisające grona kwiatostanów (do 20 centymetrów długie) pojawiają się w maju i czerwcu. Z kwiatów we wrześniu powstają długie strąki podobne do fasolowatych. Kilka złotokapów rosnących obok blisko siebie, może stanowić efektowne tunele, które tworzą tajemnicze zakątki zwłaszcz w dużych ogrodach. Odpowiednio posadzone krzewy utworzą gęsty żywopłot. Złotokap jest rośliną trującą, niebezpieczną szczególnie dla dzieci, gdyż niedojrzałe nasiona przyponinają zielony groch. Oprócz Laburnum anagyroides znany jest również złotokap alpejski, który bardzo późno kwitnie, oraz złotokap Waterera. Jego uprawna odmiana 'Vossii' ma półmetrowe, a nawet dłuższe kwiatostany.

Złotokap sadzimy późną jesienią lub wczesną wiosną. Sadzonek nie umieszczamy w glebie mokrej ani nazbyt suchej.

Roślina preferuje stanowiska słoneczne, lecz dobrze rośnie też w miejscach lekko osienionych.

Złotokap nie rozwija się dobrze w wilgotnej glebie. Podlewamy go jednak w czasie upałów.

Roślina wymaga ziemi przepuszczalnej. Rozwija się na wielu rodzajach gleby, ale preferuje podłoże o odczynie zasadowym.

Złotokap toletuje zimne i nieosłonięte tereny, ale delikatne kwiaty mogą być czasami niszczone przez silny wiatr.

Rośliny nie powinno się raczej przycinać. Jeśli jest to jednak konieczne, tniemy w lipcu lub sierpniu, gdy złotokap jest najmniej narażony na utratę soków. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych trzeba uważać na trujący sok tej rośliny.

Młode roślinki pozyskujemy ze szczepek i zebranych jesienią nasion. Wiosną przed wysianiem należy moczyć nasiona w wodzie przez 12 godzin.

Odmiany: 

'Aureum' - wiosną i latem ma piękne złote liście, które jesienią zyskują zielony kolor. Jeśli zielone liście pojawią się w lecie, należy je szybko oberwać; 

'Prendulum' - odmianę tę można traktować jako roślinę pnącą.

Warto wiedzieć

Złotokap często jest atakowany przez opieńkę miodową. Rozrastający się pod korą grzyb może zniszczyć całą roślinę. 

Srebrzystość liści to choroba grzybowa, która powoduje pękanie kory i zabarwienie liści na kolor srebny. Jedynym środkiem zaradczym jest obcięcie zarażonych pędów i ich spalenie. Rany można posmarować, np. Funabenem. 

Złotokap jest wrażliwy na simazinę, substancję aktywną w niektórych herbicydach. Nie używamy więc tych środków.

Podobne prace

Do góry