Ocena brak

Złoto

Autor /roman Dodano /31.01.2012

Złoto jest metalem bardzo mało reaktywnym i dla­tego występuje w naturze w formie czystej. Wydo­bywane jest głównie w RPA, Ameryce Północnej, Rosji i Australii. Występuje w skałach magmo­wych i w piasku powstałym z tych skał. Ale nawet bogate złoża zawierają zaledwie 30 g złota na 1 to­nę skały, tak więc wydobycie musi być prowadzone na dużą skalę, by było opłacalne.
Złoto otrzymuje się, kopiąc skały złotonośne i krusząc je. Ziarna złota oddziela się od skały me­chanicznie bądź metodami chemicznymi^ Używa­jąc rtęci bądź cyjanków. Proces z użyciem rtęci, zwany amalgamacją, polega na myciu rozdrob­nionej rudy ponad pokrytymi rtęcią płytami. Złoto stapia się z rtęcią, tworząc tak zwany amalgamat. Rtęć następnie usuwa się, podgrzewając stop. W jednej z odmian procesu cyjanowego złoto reaguje z rozcieńczonym roztworem cyjanku sodo­wego bądź potasowego. Po dodaniu cynku do tak powstałego roztworu, wytrąca się zeń złoto.
Złoto, z racji swego unikalnego koloru i faktu, że nigdy nie matowieje, jest idealnym surowcem do wyrobu biżuterii i pokrywania (platerowania) innych, tańszych metali. Na wysoką cenę złota skła­dają się trzy czynniki: złoto jest rzadkie, jego wydo­bycie jest kosztowne, a zapotrzebowanie na ten metal jest zawsze znaczne.
Czyste złoto jest miękkie. Jest też najbardziej ciągli wy m ze znanych nam metali. Udaje się wy­tworzyć z niego blachy o grubości 100 nanometrów (czyli jedna dziesięciomilionowa część metra).W takiej formie używa się go do celów dekoracyjnych, jak na przykład do złocenia liter w książkach czy ram obrazów. Z drugiej strony miękkość złota nie pozwala na szersze użycie tego materiału w stanie czystym. Złoto zazwyczaj stapia się z innymi metalami. Stop jest zdecydowanie twardszy, zachowując odporność na korozję. To właśnie ze stopów złota wykonuje się biżuterię.

Podobne prace

Do góry